Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Výstava Toy_Box a Lékaři bez hranic – Nevšímejte si nás! Kala Azar a spol.

14. 8.-7. 10. / Artwall / Ilustrace

Do 7.10.2018 bude ve venkovní Artwall gallery, Nábř. kapitána Jaroše, Praha 7, k vidění výstava Toy_Box a Lékaři bez hranic – Nevšímejte si nás! Kala Azar a spol.

Stěny galerie Artwall pokrývají obrazy nestvůrných bytostí a démonů. Na první pohled se zdá, jakoby to byly ilustrace z hororových komiksů nebo výjevy z mytologií vzdálených kultur. Aktuální výstava opravdu souvisí s dalekými zeměmi, ale bohužel se nejedná o báje ani fiktivní příběhy. Obrazy komiksové a streetartové umělkyně Toy_Box personifikují nemoci a příčiny úmrtí: černou horečku – kala azar, Chagasovu chorobu, spavou nemoc, tuberkulózu a hadí uštknutí. Jsou to nemoci, které zůstávají opomíjené, přestože ovlivňují životy půldruhé miliardy lidí. Týkají se totiž převážně lidí v chudších regionech, kteří nemají peníze na léčbu. Na některé z nich ani účinné léky neexistují, protože jejich vývoj a výroba není pro farmaceutické firmy lukrativní. Výstava uspořádaná společně s mezinárodní humanitární organizací Lékaři bez hranic upozorňuje na dopad těchto nemocí, jejich příčiny i možná řešení.

O Lékařích bez hranic:
Lékaři bez hranic / Médecins Sans Frontières (MSF) jsou mezinárodní humanitární organizace, která poskytuje odbornou zdravotnickou pomoc lidem v ohrožení a v případě krizí. V současné době poskytuje zdravotní péči ve více než 70 zemích světa, a to s pomocí téměř 38 000 místních a více než 3 500 mezinárodních spolupracovníků. V řadě projektů léčí i pacienty trpící opomíjenými nemocemi. Proto na ně dlouhodobě upozorňuje. Spolu s dalšími se skrze Iniciativu za léky proti opomíjeným nemocem (DNDi) snaží přispět i k vývoji léčby. Jedním ze základních principů organizace je rovněž přinášet svědectví o humanitárních krizích a lidech, jimž pomáhá.

O autorce:
Toy_Box vystudovala scénografii na DAMU v Praze. Její tvorba má kořeny v techno a anarchistické scéně. Kromě ilustrace a komiksů se věnuje streetartu i volné umělecké tvorbě se sociální tématikou. Za svou komiksovou existenciální novelu Moje kniha Vinnetou získala cenu Muriel (2015) za nejlepší původní komiksovou knihu a ocenění Zlatá stuha (2016) udělované tvůrcům pro děti a mládež.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Výstava Toy_Box a Lékaři bez hranic – Nevšímejte si nás! Kala Azar a spol.