Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Výstava Tomáš Plesl a Milan Valášek: Obrazy

5. 5.-3. 6. / Galerie Art Mozaika / Malba

Do 3. 6. 2022 je v prostorách výstavní síně na chodbě Galerie Art Mozaika, Politických vězňů 8, Praha 1, přístupná zajímavá prodejní výstava obrazů Tomáše Plesla a Milana Valáška. Vstupné: volné, otevřeno út – pá: 11 – 18 hod.

Tomáš Plesl

* 15. července 1974 Jablonec nad Nisou
Malíř, pedagog
1988–1992 Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská Železný Brod
1992–1998 Vysoká uměleckoprůmyslová škola Praha (Marian Karel, Vladimír Kopecký)

Žije a tvoří v Chlístově nedaleko Železného Brodu. Jako výtvarný pedagog působil na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Železném Brodě (1999–2001), od roku 2002 na Střední uměleckoprůmyslové škole a Vyšší odborné škole v Jablonci nad Nisou. Jeho malba je robustní a pastózní s výrazným rukopisem a jasnými barvami. Používá obvykle větší formáty, námětově vychází ze skutečnosti, kterou ale výrazně abstrahuje až do výtvarného znaku. Jeho tvorba zahrnuje krajinomalbu, zátiší i figurální kompozice.

……………………………………………………………………………………………………………..

Svou cestu do světa umění započal Milan Valášek v roce 1963 na Střední škole uměleckoprůmyslové v Bratislavě, vysokoškolské umělecké vzdělání pak získal na bratislavské Akademii výtvarného umění, kde od roku 1968 dva roky studoval u prof. Čemického a v letech 1970 až 1974 v ateliéru volné a ilustrační grafiky u profesorů Hložníka, Brunovského a Dubaye.

Kromě malby a grafiky se intenzivně zabýval i fotografií a v roce 1975 stál jako zakladatel u kolébky bratislavského Foto-Clubu FO3. Poté, co dva roky působil jako učitel výtvarné výchovy na Polygrafické škole v Bratislavě, se od roku 1977 živil „na volné noze“ jako malíř, grafik, ilustrátor a fotograf a v roce 1979 se stal uměleckým ředitelem vydavatelství Slovenský spisovatel.

Svou slibnou kariéru na rodném Slovensku uťal Milan Valášek rázně v roce 1981, kdy se rozhodl emigrovat do Švýcarska a usadil se v Basileji, kde založil a vedl galerii Vladan a současně působil jako externí scénograf tamního Městského divadla a učitel malby a kresby na různých místech.

Od roku 1975, kdy debutoval v Komorní galerii v Bratislavě, připravil zejména ve Švýcarsku řadu výstav, v Čechách se v posledních letech představil například v Praze, Liberci, Hradci Králové a Pardubicích.

Zdroj: https://karlovarsky.denik.cz/zpravy_region/ve-svycaraku-vystavuje-sve-obrazy-milan-valasek-20170804.htmlFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Výstava Tomáš Plesl a Milan Valášek: Obrazy