Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Výstava Sudek: Obrazy a odrazy

Už jen do 29.8.2019 bude v Ateliéru Josefa Sudka, Újezd 30, Praha 1 (po zazvonění třemi průchody pořád rovně dozadu a přes dvůr), přístupná velmi zajímavá a krásná výstava fotografií „Sudek: Obrazy a odrazy“ ze sbírek PPF Art a Ústavu dějin umění Akademie věd ČR.

Výstava (Sudek: Obrazy a odrazy) představuje veřejnosti netypickou a dosud nepovšimnutou polohu práce Josefa Sudka. Fotograf se v rámci své živnostenské činnosti věnoval reprodukování malířských děl, přičemž tyto reprodukce vytvářel nezřídka pro okruh svých přátel z uměleckého prostředí. Výstava prostřednictvím Sudkových snímků prezentuje malby a kresby osmi jemu blízkých autorů, které jsou postavené vedle ukázek ze Sudkovy volné tvorby, nabízející námětové a vizuální paralely.

Netradiční expozice  představí veřejnosti zakázkovou práci známého českého fotografa pro jeho přátele malíře, doplněnou o Sudkovy umělecké fotografie. V nich se odráží inspirace malířskou tvorbou.

Do expozice „Sudek: Obrazy a odrazy“ vybrali kurátoři výstavy Lucie Mlynářová a Martin Pavlis snímky, které zachycují malby a kresby osmi Sudkovi blízkých autorů, například Emila Filly nebo Josefa Navrátila. Vedle nich se prezentují fotografie z autorovy volné tvorby, které odráží téma fotografovaných obrazů.

„Jsme rádi, že právě tyto dosud nepovšimnuté dokumentární fotografie uměleckých děl můžeme představit v místě, kde mnoho z nich vzniklo. Tato spíše rutinní Sudkova práce mu přinášela jistý výdělek, zároveň měla ale vliv i na jeho uměleckou tvorbu. Kurátoři výstavy pečlivě prošli fotografie Josefa Sudka ve sbírkách PPF Art a ÚDU AV ČR a k reprodukčním a dokumentárním fotografiím dohledali umělecké fotografie, v jejichž kompozici Sudek odkazoval na tvorbu svých kamarádů malířů. Věříme, že tento nový pohled na tvorbu Josefa Sudka přiláká v létě do galerie mnoho českých i zahraničních obdivovatelů Sudkovy práce,“ řekl Jan Řehák, ředitel PPF Art.

Ateliér Josefa Sudka představí fotografie děl ve 30. letech začínajících umělců Andreje Bělocvětova, Oty Janečka a Václava Sivka; práci vrstevníků Josefa Sudka představují snímky děl Emila Filly, Josefa Navrátila, Vlastimila Rady, Františka Tichého a Františka Zikmunda.

Sudek reklamním a dokumentačním profesionálem
„Začal jsem fotografovat obrazy současných malířů. Ta věc má barvy, ale já musím dát všechno do černobílé. Že se dá v černobílé udělat dojem barevnosti, mi řekl Filla…“

Vzpomínka Josefa Sudka odkrývá počátek jeho podnikání v oblasti fotografování uměleckých děl. Emil Filla byl jedním z prvních malířů, který u Sudka objednával fotografické reprodukce svých děl jako průběžnou dokumentaci své tvorby.

Sudkovy portréty v temné komoře
Z koncepce se vymyká instalace v temné komoře Ateliéru. Zde vystavené fotografie prezentují malířské portréty Josefa Sudka převážně od autorů, jejichž díla jsou zastoupena v hlavní části výstavy. Ve většině případů jde o digitální tisky z originálních negativů.

Výstava Sudek: Obrazy a odrazy je součástí programu NAKI II Ministerstva kultury ČR s názvem Josef Sudek a fotografická dokumentace uměleckých děl: od soukromého archivu umění k reprezentaci kulturního dědictví.

Obnovu ateliéru světově uznávaného českého fotografa Josefa Sudka na pražském Újezdě a jeho přeměnu v galerii financovala skupina PPF. Už dvě desetiletí se stará o výstavní program této galerie společnost PPF Art.

Kurátoři: Lucie Mlynářová, Martin Pavlis

Všechny fotky z výstavy i vernisáže: Petr.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Výstava Sudek: Obrazy a odrazy