Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Výstava Romana Franty „Chci být Indian“ v rámci projektu Artvarium

Od 15.4.2021 je v Pasáži českého designu (pasáž ČNB), Na Příkopě 24, Praha 1, přístupná v rámci projektu Artvarium zajímavá výstava obrazů a objektů Romana Franty: „Chci být Indian“.

Výstava obsahuje kromě obrazů Romana Franty i Indian Scout z Indian Praha, grafické návrhy nového Chiefa z pera Riche Christopha, šéfdesignéra Indian Motorcycle v USA a printy technických výkresů z r. 1943.

Roman Franta (* 3. srpna 1962 Tábor) je český malíř, docent Akademie výtvarných umění v Praze, Art & Design Institut.
 
Roman Franta je absolventem AVU (prof. B. Dlouhý a prof. A. Veselý) a San Francisco Art Institute. Od konce 90. let, po ukončení Akademie výtvarných umění v Praze, je nepřehlédnutelnou malířskou osobností s bohatým rejstříkem formálního i obsahového sdělení. Do širšího diváckého povědomí vstoupil sérií hmyzích obrazů, za kterou byl v r. 1997 nominován na Cenu Jindřicha Chalupeckého. Frantova živelná mnohovrstevnatá malba se pohybuje od realistického iluzivního ztvárnění přes geometrickou abstrakci až po ležérní anti-estetický projev. Jednou linií je například malba v duchu věrného realismu, s jehož pomocí zachycuje skrumáže nejrůznějších předmětů, produktů a živočichů. Snad nejznámější jsou jeho cykly barevných brouků, v nichž rozvinul své koloristické a iluzivní schopnosti. Další linií jeho tvorby je expresivní malba, v rámci níž zachycuje závažnější i výpravnější témata. Svou malbou nekompromisně reflektuje dění kolem sebe. Současnou společnost i své osobní prožitky komentuje s hravě ironickým odstupem v nezvykle provokativních souvislostech.
Roman Franta do svých obrazů přenesl svobodu projevu, odvahu, experiment i klasické postupy. Je svérázným a nezaměnitelným autorem současné umělecké scény. Nadále si buduje svou vlastní cestu a vytváří si uměleckou identitu. Pojítkem jeho tvorby je ironie, hra, vzniklé asociace a to vše propojeno v tématech osobních a společenských. Aktuálně rozvíjí sérii portrétů a maleb výřezů částí lidských obličejů, v nichž je lidská jedinečnost systematicky zpochybňována. Autorova tvorba tak logicky dospěla od společenství brouků ke společenství lidskému, od brouka, asociujícího člověka, k lidskému jedinci.
Je zastoupen v mnoha soukromých i veřejných sbírkách Národní galerie v Praze, Alšova jihočeská galerie, Hluboká n./Vltavou, Muzeum umění, Olomouc,… Vystavuje doma i v zahraničí.


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Výstava Romana Franty „Chci být Indian“ v rámci projektu Artvarium