Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Výstava Pocta Werneru Bischofovi

27. 11.-24. 1. / Leica Gallery / Fotografie

Do 24.1.2016 bude v Leica Gallery, Školská 28, Praha 1, přístupná velmi zajímavá výstava Pocta Werneru Bischofovi.

Švýcarský fotograf Werner Bischof (1916–1954) vystudoval fotografii u Hanse Finslera a po několik let pracoval jako reklamní a módní fotograf. Mezinárodního uznání dosáhl zveřejněním dokumentárních záběrů následků druhé světové války. V roce 1949 se stal členem prestižní agentury MAGNUM Photos a začal fotografovat pro časopisy Life a Paris-Match. Werneru Bischofovi bylo pouhých třicet osm let, když tragicky zahynul v peruánských Andách. Během posledních devíti let svého života se mu však podařilo vytvořit dílo výjimečné citlivosti a intenzity, které je považováno za jeden z vrcholů angažovaného fotožurnalismu. Jeho humanistický přístup k existenciálním lidským otázkám v kombinaci s jeho uměleckým talentem z něj dělá klasika černobílé fotografie.

DOPROVODNÝ PROGRAM:

čtvrtek 3. 12. 2015, 10 – 17 hod
Výtvarná dílna pro děti a mládež pod vedením odborné lektorky. Více informací ZDE.

WERNER BISCHOF – životopis

1916 Narozen 26. dubna v Curychu. Vyrůstá v Curychu, Kilchbergu a Waldshutu. Jeho otec je ředitelem farmaceutické továrny a nadšený fotograf amatér. Jeho matka zemřela předčasně roku 1931.
1932 Studuje fotografii u Hanse Finslera v nově otevřené fotografické třídě Střední umělecké školy v Curychu. Maturuje roku 1936.
1936 Otevírá si studio Fotografik v Curychu. Pracuje pro reklamní agenturu Amstutz & Herdeg. Dostává zakázku na Swiss Expo 1939.
1939 Vydává se do Paříže, kde se chce stát malířem. Po vypuknutí druhé světové války se však vrací zpět do Švýcarska, kde tráví dva roky ve vojenské službě.
1942 Fotografuje pro měsíčník Du vedený Arnoldem Küblerem. Publikuje svou ateliérovou tvorbu – módu, reklamu a abstraktní fotografie. První velké fotografické cykly jsou z roku 1943. Je členem umělecké skupiny Allianz.
1945 Najímá ho Schweizer Spende a Bischof dokumentuje poválečnou Evropu: jižní Německo, Francii, Lucembursko, Belgii, Holandsko. Začíná pracovat s barevným filmem.
1946 Cestuje do Německa, Itálie a Řecka. V Miláně se setkává se svou budoucí ženou Rosellinou Mandel. Vydává své portfolio „24 Photos“.
1947 Pokračuje do Maďarska a Rumunska.
1948 Vydává se do Československa, Polska, Finska a Norska. Dokončuje fotodokumentaci poválečné Evropy.
1949 Vstupuje do agentury Magnum. Cestuje do Německa, Itálie, Velké Británie a Francie. Pracuje pro Picture Post, Illustrated, Observer, Life, Epoca a Du. Bere si Rosellinu Mandel za ženu.
1950 Navrhuje knihu „Mutter und Kind“ pro sdružení Migros-Genossenschafts-Bund. Nadále cestuje po Evropě, navštěvuje Island. Narodil se mu první syn Marco.
1951 Tráví šest měsíců v Indii. Jeho reportáž o hladomoru v Biharu pro magazín Life mu přináší mezinárodní uznání. Navštěvuje Sikkim. Rok tráví v Japonsku. Odtamtud vyráží do Koreje.
1952 V Tokiu je spolu se svou ženou Rosellinou, pracuje pro magazín Life. Cestuje přes Hong Kong do Indočíny, kde působí tři měsíce jako korespondent pro Paris Match, vrací se přes Indii a Cejlon.
1953 Návrat do Curychu. Vybírá asijské fotogarfie pro výstavu a knihu s názvem Lidé dálného východu. Plánuje delší cestu napříč Jižní Amerikou. Pluje do New Yorku. Čtyři měsíce tráví dokumentováním dálnic v různých státech USA.
1954 Spolu s Rosellinou se vydává z New Yorku do Mexico City. Dále pokračuje sám. Kvůli reportážím pro Magnum a Life letí do Panamy, Santiaga de Chile a Limy.

16. května 1954 Werner Bischof umírá při nehodě, když se jeho vůz zřítí do rokle v peruánských Andách. O devět dní později se v Curychu narodí jeho durhý syn Daniel.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Výstava Pocta Werneru Bischofovi