Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Výstava Ozvěny Expo 2015

24. 5.-29. 7. / Galerie Věda a umění / Věda

Do 29.7.2016 bude v Galerii Věda a umění v budově Akademie věd, Národní 3, Praha 1, zdarma přístupná zajímavá výstava Ozvěny Expo 2015.

Otevřeno v pracovní dny 10–18 hodin

Na světové výstavě Expo 2015 v Miláně se poprvé v historii představily se svými expozicemi i čtyři ústavy Akademie věd ČR. Jejich vybrané exponáty doplněné o interaktivní prvky teď mají možnost spatřit a vyzkoušet si i návštěvníci výstavy Ozvěny Expo 2015, která se koná od 24. května do 29. července 2016 v prostorách Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze. Světová výstava Expo 2015 v Miláně nesla motto „Feeding the Planet, Energy for Life“. I to se odrazí na exponátech pražských Ozvěn Expo 2015.

Ojedinělé propojení vědy a současného umění nabízí netradiční pohled na děje, které jsou mnohdy těžko pochopitelné. Plastický Subliminal, výsledek spolupráce Ústavu experimentální botaniky AV ČR a výtvarníka Federico Díaze, přivádí návštěvníky do tajů odhalení genetického plánu pšenice, který jako první na světě vyluštili a přečetli vědci ze zmíněného ústavu Akademie věd ČR. Plastika Subliminal, která byla k vidění v Milánu, je pro účely výstavy v Akademii věd ČR unikátně rozšířena a obohacena o interaktivní prvek. Exponát doprovází pšeničný déšť, který navrhl Federico Díaz a zkonstruoval Miroslav Švec. Přímo do deště přitom mohou návštěvníci vstoupit.
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR, který hledá léky na civilizační choroby, připravil společně s výtvarníkem Jakubem Neprašem tepající videoprojekci Buňka, která ukazuje složitost fungování lidského organismu. Botanický ústav AV ČR představuje unikátní Skleněnou knihu s živými houbami fotografky Suzanne Pastor. Odborníci z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR předvádí futuristický bioreaktor budoucnosti jako možné řešení problémů s produkcí potravin.

Na výstavě jsou k vidění také exponáty dalších českých vystavovatelů. KOMA Modular s.r.o. zapůjčila model českého pavilonu, který získal bronzovou cenu za architekturu v kategorii do 2000 m2. Vystaveny jsou též fotografie Barbory Šlapetové, na nichž zachycuje monument Hydal – Free Form Gate od společnosti NAFIGATE Corporation a.s., která získala cenu za nejlepší inovaci EXPO 2015 v Miláně. Návštěvníci se také mohou za pomoci speciálních 3D brýlí projít virtuální lesem od studia R/FRM a společnosti Full capacity, s.r.o.

DOPROVODNÝ PROGRAM

11. 6. 2016 18:00–19:00
Seminář o architektuře pavilonu
Českou republiku reprezentoval na milánském Expo 2015 pavilon, který postavila firma KOMA Modular podle architektonického studia Chybik+Kristof Associated Architect. Mezinárodní úřad pro výstavy a mezinárodní odborná porota udělily českému pavilonu bronzovou cenu za architekturu v kategorii do 2000 m2.
Zástupci studia Chybik+Kristof na semináři seznámí s realizací pavilonu od výkresu až po demontáž.

11. 6. 2016 19:00–01:00
Výprava do světa rostlin
Vydejte se s námi za poznáním životních procesů rostlin a jejich DNA. Vědecké metody se naučíte na interaktivním workshopu. Zábava zaručena!
Navíc vás čeká soutěž, jejíž výherci si na den mohou vyzkoušet práci v laboratoři.
Pozn.: Interaktivní workshop zajišťují pracovníci Ústavu experimentální botaniky AV ČR.

Informace o výstavách, akcích a doprovodných programech na www.popularizace.avcr.cz.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Výstava Ozvěny Expo 2015