Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Výstava Od Pakulu ke Kongresáku (40 let) (1981 – 2021)

Do 12. 9. 2021 bude v Kongresovém centru Praha, 5. května 1640/65, Praha 4, přístupná ve 2.patře (vstup vchodem číslo 5) velmi zajímavá výstava Od Pakulu ke Kongresáku (40 let) (1981 – 2021).

Máte rádi retro? Tak to musíte přijít na výstavu „Od Pakulu ke Kongresáku“. Mapuje 40 let historie Kongresového centra Praha. Vše pod taktovkou legendárních bratrů Cabanů. Na několika obrazovkách také uvidíte televizní záznamy a ukázky ze zábavných pořadů či silvestrů, které se tu v 80. letech točily. Za pozornost stojí i zmapovaný první koncert Eltona Johna, který se tu konal v roce 1984, první uvedení megaúspěšného muzikálu Dracula či vizualizace budoucího rozvoje této vyšehradské dominanty. Tak si přijďte zavzpomínat s úsměvem i kapkou nostalgie.

„Když se stavba dokončila, 20. dubna 1981 se podle dobových zdrojů přišlo podívat na den otevřených dveří Paláce kultury více než 110 tisíc lidí,“ připomínají Cabani, jak si sourozenecký tandem říká. Na ploše dvou strahovských stadionů našli 19 sálů a 50 salonků, které ovšem vedle slibované kultury sloužily zejména stranickým účelům.

Prostory budovy zažily sjezdy komunistů, horníků či zemědělců, světové kongresy žen i míru, v novodobé éře pak zasedání Mezinárodního měnového fondu a NATO nebo setkání s dalajlámou, ale také rockové a jazzové festivaly.

Koncertovali tu mimo jiné Elton John, Mark Knopfler, Bob Dylan, David Bowie, Nick Cave, B. B.King, Ringo Starr, Lou Reed, Tom Waits, Alanis Morissette, José Carreras či Charles Aznavour, o domácích interpretech nemluvě.

Expozice rovněž zahrnuje fenomén tamní muzikálové scény, kterou osídlily tituly Dracula, Monte Cristo, Golem, Mamma Mia, Rocky, Ať žijí duchové, Tři oříšky pro Popelku či vybraná představení Laterny Magiky a Hudebního divadla v Karlíně.

Z filmových událostí výstava zařadila premiéry dobových hitů jako Tankový prapor, Slunce, seno, erotika, Z pekla štěstí, ale také raného snímku bratrů Cabanových Don Gio, dokumentu Nickyho rodina a nejnověji Nabarveného ptáčete.

Dům hostil též festivaly Zlatá Praha a Pražské jaro, plesy, udílení cen včetně prvního ročníku Andělů, přednášky světových celebrit, výstavy hraček či aut a v neposlední řadě sportovní soutěže, třeba v aerobiku nebo v kulturistice.

„Vnímání budovy i její náplně nebylo nikdy jednoznačné. Pro názorovou pestrost jsme se rozhodli oslovit řadu osobností, aby se k tématu vyjádřili krátkým textem, který se stane součástí výstavy,“ doplňují bratři Cabanové.

Zdroj: https://www.idnes.cz/kultura/film-televize/cabani-kongresove-centrum-praha-vystava.A210505_152138_filmvideo_spm?Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Výstava Od Pakulu ke Kongresáku (40 let) (1981 – 2021)