Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Výstava obrazů Karolíny Šrámkové v rámci projektu Artvarium

Od 29.4.2021 je v Pasáži českého designu (pasáž ČNB), Na Příkopě 24, Praha 1, přístupná v rámci projektu Artvarium zajímavá výstava obrazů Karolíny Šrámkové.

Tvoří a žije na Vysočině. Studovala na Pedagogické Fakultě v Praze, kde se skrze výtvarnou pedagogiku aktivně věnovala malbě pod vedením prof. Martina Velíška. Bohaté zkušenosti získala také během let v ateliéru malby na pražské Scholastice (Robert Šalanda). V závěru studia vycestovala na stáž na Akademii v Lisabonu, kde učila a zpracovávala téma deníků a vztah mezi obrazem a slovem. Poté žila a tvořila rok na Islandu.

Karolína Šrámková si ve své tvorbě ráda zahrává s kombinacemi rozporuplných a zdánlivě neslučitelných námětů, jejichž kombinacemi vzniká napětí a nejistota diváka. Baví ji protimluvy a opozitní figury, které vystavuje dialogům mezi sebou, jejichž cílem je nalézt souhru. Právě na pozadí těchto mnohdy záhadných setkání nechává autorka vyznít chuť absurdit, vtipu a překvapení. Inspiraci nachází v proměnách, vrstvách a opakováních dějů, které se odehrávají jak uvnitř, tak i navenek. Fascinuje jí změna a setkání kontrastů, jejichž výsledkem je posun kupředu. Z malby se občas ráda nechá unést do tvorby v prostoru, kde využívá především dráty, dřevo a pletivo.

Autorka tvoří mimo pevné hranice stylu, užívá si neustálého dialogu mezi hledaným a nalezeným, abstraktním a konkrétním. Právě proměnlivost vnitřních struktur, tenká hranice jistoty a rozpoznatelnosti, náznak a schopnost nedoříci vše až do konce jsou kvality, jejichž kombinací vyzývá i diváka k hlubšímu hledání.

V exkluzivním výtvarném projektu ARTVARIUM představuje tvorbu Karolíny Šrámkové kurátorka PhDr. Renáta Mužíková, Ph.D.

Karolína Šrámková (nar. 1992)

Vzdělání
2013 – 2018 | UK, Pedagogická fakulta, KVV, Praha
2013 – 2015 | Scholastika s.r.o., Ateliér malby, MgA. Robert Šalanda
2009 – 2013 | Gymnázium Broumov

Stipendia, stáže
2017 – 2018 | Faculdade Belas – Artes, Lisabon
2015 – 2016 | ERASMUS+, Educação Artística Escola Superior de Educação, Viana do CasteloFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Výstava obrazů Karolíny Šrámkové v rámci projektu Artvarium