Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Výstava obrazů Aloise (Lecoque) Kohouta

1. 9.-25. 9. / EinsZwei Gallery / Malba

Ve dnech 1.9. – 25.9.2020 byla v EinsZwei Gallery, Vinohradská 26, Praha 2, přístupná zajímavá výstava obrazů Aloise (Lecoque) Kohouta. (kvůli stěhování jsem se žel reportu dostal až po jejím uzavření).

Text galerie k výstavě:

Alois (Lecoque) Kohout (1891-1981)

Mimořádný talent uplatnil tento český umělec především v zachycení krajin a městských zákoutí. Autor působil na pařížském Montmartru a neopakovatelnou atmosféru romantických uliček i reflexí cest po Evropě si mohou návštěvníci vychutnat i u nás.

Pražský rodák si zasloužil pozornost již jako student, kdy pobýval na škole umění v ateliéru Menci Klementa Crnčiće v Záhřebu. Další studia jej přivedla do Paříže na školu Académie Julian. Zde se také Alois Kohout na dlouho usadil. Blízkými přáteli, kteří jej v díle ovlivnili, byli přední umělci své doby – Amedeo Modigliani, Moisse Kogan nebo Maurice Utrillo. Autorovi byl blízký životní styl francouzských umělců i jejich pohled, svou přízeň Francii dal najevo i změnou jména z českého příjmení Kohout k francouzskému ekvivalentu Lecoque.

Kohoutova tvorba je řazena k École de Paris. Jsou pro něj typické městské scenérie nebo klidné krajiny. Umí mistrně zachytit nálady a atmosféru místa. Pracuje s lehkostí a hravostí, umí nechat zaznít jemný sentiment, ale i svěžest a radost. Mimořádný talent zajistil autorovi řadu prestižních výstav již za jeho života. Velkým úspěchem je instalace obrazu s námětem pohledu na pražské střechy do pracovny prezidenta USA v Bílém domě. Některé obrazy zakoupila muzea Guggenheim nebo Whitney v New Yorku.

www.aloiskohout.czFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Výstava obrazů Aloise (Lecoque) Kohouta