Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Výstava obrazů a kreseb Tomáše Kubíka: Michelangelo v Lockdownu

15. 3.-30. 4. / Galerie Art Mozaika / Malba

Do 30.4.2021 bude v prostorách výstavní síně Galerie Art Mozaika, Politických vězňů 8, Praha 1, přístupná druhá z cyklu „Zakázaných výstav“ – krásná výstava obrazů a kreseb Tomáše Kubíka: Michelangelo v Lockdownu. Otevřeno je Út – Pá 11 – 18, osobní návštěva je možná POUZE po telefonické či elektronické domluvě za dodržení všech aktuálních opatření (přístup na objednání na tel. č. 222 231 594 nebo e-mail: info@artmozaika.eu).

Zakázané výstavy jsou projekt, který reflektuje vládní nařízení spojená s aktuální epidemiologickou situací. Jedná se o výstavy umístěné v privátních prostorách galerie, navštívit je je možné po telefonickém či elektronickém objednání a to tak, že současně nebude na výstavě více, než je povolený počet ve skupině lidí, za současného dodržení doporučovaných hygienických pravidel.

MgA.Tomáš Kubík studoval Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru klasických malířských technik prof. Zdeňka Berana a v intermediálním ateliéru prof. Milana Knížáka. Specializuje se především na realistickou figurální malbu.

V jeho portfoliu najdeme i řadu dalších malířských žánrů a technik (zátiší, krajinomalba, pastel, perokresba atd.). Jeho největší inspirací jsou období Renesance a Baroka, obrazy starých mistrů, kde nachází kvality, které často v „současném“ malířství postrádá. Obrazy Tomáše Kubíka jsou k vidění ve sbírkách NG v Praze a v soukromých sbírkách milovníků umění po celém světě.

 

Dva portréty Tomáše Kubíka, které byly vybrány na prestižní květnovou výstavu Royal Society of Portrait Painters Annual Exhibition 2021 v Londýně, byly na výstavě v Galerii Art Mozaika také zastoupeny, nicméně 6.4.2021 již na londýnskou výstavu odcestovaly.
 
Tomáš Kubík na výstavě představuje dva své zásadní cykly z poslední doby – Projekt Michelangelo a Smrt a dívka, dále pak cyklus portrétů Renesanční dokument a také řadu kreseb. Autor se velmi rychle propracoval od krajinomalby a hyperrealistických zátiší až k současným figurálním obrazům, inspirovaným obdobím renesance a manýrismu a zařadil se k uznávaným tvůrcům současné malby.

V Projektu Michelangelo se Tomáš Kubík nechal inspirovat svým obdivem a studiem díla Michelangela Buonarroti. Výsledkem jsou působivé velkoformátové obrazy malované technikou klasické olejomalby, ve kterých divák najde odkazy na současnost, jako tetování či jiné skryté detaily.

Cyklus Smrt a dívka je souborem obrazů, které vznikaly netradiční formou, kdy autor použil jako předlohu reálné „sochy“ – realistické sádrové odlitky. Výsledkem jsou velmi plastické obrazy, které rozvíjejí oblíbená barokní témata Vanitas a Memento mori.

Výstavu doplňuje obraz Máří Magdaléna, se kterým se Tomáš Kubík zúčastnil velkého přehledu evropské figurativní tvorby v Barceloně a také řada kreseb a náčrtů.

Všechny ukázky z výstavy a fotky z instalace: Tomáš Kubík, moje fotka s autorem: Petr.

www.artmozaika.euFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Výstava obrazů a kreseb Tomáše Kubíka: Michelangelo v Lockdownu