Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Výstava Neviditelná pouta. Íránská diaspora a hnutí Žena Život Svoboda.

Už jen do neděle 30. 7. 2023 se můžete v (A)VOID Gallery, Rašínovo nábřeží, Praha 2 (pod Tančícím domem, v oblouku v nábřežní zdi č. 17, u přístaviště parníků), podívat na velmi zajímavou výstavu Neviditelná pouta. Íránská diaspora a hnutí Žena Život Svoboda.

Výstava je součástí festivalu Re-Connect Art, jehož performativní část končí už 28. 7. 2023 a výstavy právě 30. 7. 2023.

Vystavují: Kianush Faried, Yasmin Golshani, Shadi Harouni, Mandana Moghaddam, Soroush Sanaeinezhad

Umění je historicky jedním z nejdůležitějších způsobů, jak se viditelně přihlásit k humanistickým cílům, vyjádřit touhu po svobodě a sdílet gesta protestu a solidarity. Během měsíců krutých represí umělci v Íránu i po celém světě podporují a prostřednictvím angažovaných, často virálních uměleckých děl reagují na hnutí odporu proti autoritářskému režimu, které se zvedlo po násilné smrti Mahsy Amini 16. září 2022.

Často přitom využívají již existující, všeobecně chápané symboly svobody, jako jsou červenozelenobílá íránská vlajka, žena symbolizující Írán, zaťaté pěsti, akt stříhání vlasů, tulipán představující krev mučedníků, hesla (zejména Žena, Život, Svoboda) psaná tradičním kaligrafickým stylem nebo motiv historické „věže svobody“ Azádí. Umělci tak aktuálně navazují na vlastní kritiku režimu, které se ve své tvorbě věnují často už několik desetiletí.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Výstava Neviditelná pouta. Íránská diaspora a hnutí Žena Život Svoboda.