Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Výstava Negrelliho viadukt – 170 let od zahájení stavby

23. 3.-22. 6. / Muzeum hl.m.Prahy / Historie

Do 22.6.2016 bude před hlavní budovou Muzea hl.m.Prahy, Na Poříčí 52, Praha 8 (na Florenci), přístupná zajímavá panelová výstava Negrelliho viadukt – 170 let od zahájení stavby.

Výstava se koná u příležitosti 170 let od počátku zahájení stavby Negrelliho viaduktu a představí tuto unikátní památku technického rázu prostřednictvím reprodukcí obrazů a fotografií umístěných na obrazové venkovní panely.

Negrelliho viadukt je druhým nejstarším stojícím mostem v Praze a zároveň nejstarším železničním mostem přes řeku Vltavu. Začátek viaduktu se nachází na území městské části Praha 1 ve čtvrti Nové Město, posléze pokračuje nad autobusovým nádražím Florenc, kde tvoří hranici mezi Novým Městem a Karlínem, dále vede územím Karlína přes vltavský ostrov Štvanice do bubenské části Holešovic. Výstavba mostu měla za úkol přivést železniční tratě ze severu, z Děčína a Drážďan, do jediného, tenkrát již postaveného, nádraží Společnosti státní dráhy ‒ nynějšího Masarykova nádraží. Výstavby viaduktu se ujal rakouský inženýr Alois Negrelli von Moldelbe (1799–1858). Stavba, na které stále pracovalo kolem 3000 dělníků, byla započata na jaře 1846 a již 1. června 1850 byl most uveden do provozu.

Na výstavě bude možné spatřit unikátní reprodukce obrazů, které zachycují stavbu mostu od jeho počátku až do současné doby. Autoři těchto děl byli významní malíři své doby ‒ jako třeba Carl Robert Croll nebo Fridrich Anděl. Také zde uvidíme zajímavé fotografické záběry mostu, a to již z konce 19. století, ale i z druhé poloviny 20. století.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Výstava Negrelliho viadukt – 170 let od zahájení stavby