Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Výstava Milan Sodoma: The Hunt for Moby Dick (Interaktivní obraz) (dernisáž 23.6.)

Do 25.6.2017 bude v Kavárně co hledá jméno, Stroupežnického 493/10, Praha 5 (vstup přes parkoviště), přístupný interaktivní obraz Milana Sodomy: The Hunt for Moby Dick.

Výstava tvořena diváky

Asi už víte, že do Kavárny co hledá jméno můžete zajít na dobrou kávu. Co ale nejspíš netušíte je, že zde do 25. června vystavují obraz, do kterého máte plné povolení zasahovat a měnit tak jeho podobu.

Autorem této instalace je vizuální umělec Milan Sodoma, který tímto dílem navazuje na svou abstraktní sérii zvanou Moby Dick. I v této sérii pracuje s prvkem náhody a nepředvídatelnosti. Samotný proces tvorby staví na stejné místo jako obraz samotný. Dobrovolně se vystavuje působení náhody, nechává dílo, aby vznikalo volně a samo si v daný moment řeklo, co potřebuje.

Tento přístup autor uplatňuje také ve vystavené instalaci. V tomto případě však jde mnohem dál. Vizuální podobu díla mají možnost ovlivňovat samotní návštěvníci – každý ze 156 čtverců je vyjímatelný a lze je mezi sebou libovolně měnit. Každou změnou pozice či orientace čtverců vznikne nová podoba struktury a tedy i nový obraz.

Jednotlivé fáze proměny obrazu budou pravidelně dokumentovány a záznam z této dokumentace bude vystaven na zakončení výstavy, která proběhne 23.6.2017 v 19.00.

Milan Sodoma (1985) je český malíř tvořící v Praze. Vystudoval průmyslovýa poté grafický design. Svou uměleckou tvorbu začínal jako grafik a ilustrátor. Podílel se například na projektu Silver Arrows pro Unique & Limited Gallery. První větší ohlas získal se svou sérií grafických tisků Sinners, ve které se zabýval lidským jednáním, které je v rozporu s pravidly společnosti. V současnosti se věnuje převážně malbě. Jeho díla by se dala popsat jako minimalistická, jasně definovaná, s důrazem na tvar, kompozici a vizuální prožitek z obrazu. Tvoří výhradně v černobílém provedení, nejčastěji pracuje tuší na papír nebo plátno. Tato technika je pro něj typická. Dovoluje mu rychle a spontánně zaznamet jeho vize a představy. Ve své tvorbě se pohybuje mezi abstrakcí a figurou, přičemž abstrakce je pro něj prostor pro hledání nových cest vizuálního vyjádření a v oblasti figurální malby zhmotňuje svou fascinaci bytostí ženy. Momentálně jej můžete zastihnout v jeho ateliéru v Nové Pragovce.

S tvorbou autora se můžete blíže seznámit na jeho webumilansodoma.com.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Výstava Milan Sodoma: The Hunt for Moby Dick (Interaktivní obraz) (dernisáž 23.6.)