Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Výstava Medicína od dob Karla IV. po současnost

Do 31.5.2016 bude v galerii v přízemí Novoměstské radnice, Karlovo náměstí 1/23, Praha 2 (vstup z Vodičkovy), přístupná zajímavá výstava Medicína od dob Karla IV. po současnost.

Unikátní výstavu Medicína od dob Karla IV. po současnost uspořádala 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy společně se Zdravotnickým muzeem Národní lékařské knihovny a dalšími partnery. Expozice, která vznikla u příležitosti oslav 700. výročí narození Karla IV., se uskuteční od 3.‒31. května 2016 v galerii Novoměstské radnice na Karlově náměstí v Praze. Na výstavě spolupracovala Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, Městská část Praha 2 a Novoměstská radnice.

„Výstava prezentuje vývoj lékařské fakulty od doby založení Karlem IV. po současnost. Věnuje pozornost jak institucionálním dějinám, tak i tradici výuky medicíny v Praze. Součástí je také unikátní galerie historických portrétů děkanů, jež mají svůj počátek ve stejném období. To vše je zasazeno do kontextu dobových lékařských nástrojů, demonstrujících
úroveň medicíny od 16. století po současnost,“ říká kurátor výstavy doc. Mgr. Karel Černý, Ph.D., přednosta Ústavu dějin lékařství a cizích jazyků 1. LF UK.

Návštěvníci si budou moci prohlédnout ukázky ze starých učebnic, historické lékařské nástroje i unikátní výukové modely, dobové diplomy a osvědčení. K zajímavostem patří i maketa portálu dveří medické koleje téměř v životní velikosti. Vystaveny jsou rovněž historické fotografie dnešní 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice. Návštěvníci se dovědí také o vzniku a vývoji mnoha lékařských vědních oborů a architektonických zajímavostech budov, jež patřily či patří k 1. lékařské fakultě UK.

Výstava bude otevřena od úterý do neděle od 10.00 do 18.00 hodin. Doprovází jí též výstava ilustrací Pavla Koutského o Karlovi IV.

1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze je největší z českých lékařských fakult – navštěvuje ji přes 4500 studentů. Základními studijními programy jsou všeobecné a zubní lékařství, kromě nich nabízí fakulta studium dalších zdravotnických oborů, specializační a celoživotní vzdělávání a řadu doktorských programů. Každoročně absolvuje 1. LF UK více než 300 nových lékařů.
Fakulta je zároveň nejproduktivnější institucí v biomedicínském a klinickém výzkumu. Vědecká práce, pregraduální a postgraduální výuka se koná na 75 teoretických ústavech a klinických pracovištích společných se Všeobecnou fakultní nemocnicí, Fakultní nemocnicí v Motole, Ústřední vojenskou nemocnicí, Thomayerovou nemocnicí, Nemocnicí Na Bulovce i v dalších mezioborových centrech.
1. LF UK se rovněž podílí na projektu BIOCEV – evropském vědeckém centru excelence v oborech biotechnologie a biomedicíny – a projektu Kampus Albertov, zaměřeném na rozvoj excelentních vědeckých a výukových aktivit Univerzity Karlovy v oblasti přírodních a lékařských věd.



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Výstava Medicína od dob Karla IV. po současnost