Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Výstava Marko Čermák – výtvarník, hudebník, tramp – 80 let

3. 3.-30. 5. / Galerie 1 / Ilustrace

Už jen v sobotu 30.5.2020 bude v Galerii 1, Štěpánská 47, Praha 1, přístupná zajímavá výstava Marko Čermák – výtvarník, hudebník, tramp – 80 let.

Otevřeno od 10 do 18 hodin.

Marko Čermák (*14.2.1940, Praha) je český kreslíř, hudebník a tramp.

V roce 1968 po smrti Dr. Jana Fischera (v r. 1960) uspěl v konkursu a pokračoval v kreslení seriálu Rychlé šípy, který vytvořil Jaroslav Foglar. Nejprve překreslil osm příběhů nakreslených Václavem Junkem v roce 1941, v letech 1970–1971 nakreslil kolem 40 nových příběhů. V roce 1971 zpracoval pro vydavatelství Novinář kreslené (komiksové) verze knih Záhada hlavolamu a Stínadla se bouří.

Je rovněž hudebníkem, byl dlouholetým členem skupiny Greenhorns (Zelenáči), společně s Janem Vyčítalem (další kreslíř) a Michalem Tučným. V letech 1968–1970 působil i ve skupině White Stars. Je považován za jednoho z prvních průkopníků hry na pětistrunné banjo, o čemž vydal dvě knihy. Nyní působí ve své vlastní trampské a country kapele Paběrky Marko Čermáka.

V roce 2007 4. října obdržel od Americké bluegrassová asociace (International Bluegrass Music Association) jako první Čech, prestižní ocenění za přínos k rozšíření pětistrunného bendža a následně country a bluegrassu v českých zemích (Distinguished Achievement Award)

Absolvoval Výtvarnou školu, roční přípravku při Akademii výtvarných umění, a výtvarnou výchovu na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy.

Zdroj životopisu: www.osobnosti.czFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Výstava Marko Čermák – výtvarník, hudebník, tramp – 80 let