Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Výstava KUPKA – MUCHA

26. 2.-20. 3. / Expo 58 Art / Malba

Do 20. 3. 2022 je v nové výstavní síni Expo 58 ART, Letenské sady 1500/80, Praha 7 (by Adolf Loos Apartment and Gallery) přístupná krásná výstava KUPKA – MUCHA.

kurátor: Vladimír Lekeš

Jako volné připomenutí jediné společné výstavy Františka Kupky a Alfonse Muchy, která se konala v roce 1936 v Paříži, pod názvem F. Kupka, A. Mucha, v „Musée des Écoles Étrangéres Contemporaines“ v Jeu de Paume v Tuilerijských zahradách, pořádá renomovaná česká galerie a aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery výstavu Kupka – Mucha ve výstavní síni Expo 58 ART v Letenských sadech v Praze.

Galerie touto jedinečnou výstavou oficiálně zahajuje výstavní činnost ve své nové výstavní síni Expo 58 ART. Budova Expo 58 je považována za jednu z nejkrásnějších staveb světové architektury druhé poloviny 20. století, která se stala symbolem mezinárodního úspěchu československého umění a architektury. Objekt zapsaný na Listinu světového kulturního dědictví UNESCO, který obdržel na Světové výstavě Expo 58 v Bruselu hlavní cenu (Zlatou hvězdu – Grand Prix) a dalších třináct ocenění, tak bude znovu otevřen veřejnosti.

Unikátní výstava představí více než osmdesát  významných děl  dvou českých malířů světového významu, Františka Kupky a Alfonse Muchy, kteří byli jedněmi z nejpozoruhodnějších postav českého a světového umění první poloviny 20. století. Většina děl je zapůjčena ze soukromých sbírek z tuzemska a zahraničí a některá díla budou mít možnost návštěvníci vidět vůbec poprvé. Několik vystavovaných obrazů pochází z nejslavnější předválečné sbírky Františka Kupky, kterou vlastnil továrník, mecenáš umění a Kupkův nejbližší přítel a podporovatel, Jindřich Waldes. Představena budou i díla pocházející z proslulé sbírky významného pařížského galeristy Louise Carrého, který jako jediný Františka Kupku zastupoval (od roku 1951 do roku 1957). Dále budou vystavena díla z původních sbírek např. ze sbírky manželky malíře paní Eugenie Kupkové, blízkého přítele A. P. Galiena, Jiřího Koláře a dalších významných sběratelů.

Vystaveny společně vůbec poprvé budou jediné dvě sochy vytvořené Františkem Kupkou – bronzové busty jeho manželky Eugenie. 

Hodnota vystavených děl činí více než dvě a půl miliardy korun a jedná se tak o nejdražší výstavu v České republice, kterou pořádá soukromá galerie. Výstavu budou proto doprovázet přísná bezpečnostní opatření. Jedná se o neopakovatelnou možnost spatřit unikátní díla světového významu obou mistrů.

 Výstava se koná denně (10:00 – 18:00) včetně víkendů a svátků ve výstavní síni Expo 58 ART (Letenské sady 1500/80, Praha 7) od 26. února do 20. března 2022.

Vstupné:
dospělí 220 Kč
studenti 100 Kč
senioři 100 Kč
děti (do 6 let) zdarma
rodina (2 dosp. + 2 děti a více) 550 Kč
(platba kartou žel není možná)

Více informací na: www.aloos.czFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Výstava KUPKA – MUCHA