Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Výstava Kódži Jamamura: Čtyři oka mžiky

Do 2. 7. 2023 je v Oblastní galerii Liberec, Masarykova 14, Liberec 1, přístupná v sále ve 2. patře zajímavá výstava Kódži Jamamura: Čtyři oka mžiky.

Kódži Jamamura narozený v roce 1964 v japonské Nagoji a absolvent katedry malby na Akademii umění a designu v Tokiu (Tókjó zókei daigaku) patří mezi největší osobnosti současné japonské animátorské tvorby. Tvorbě animace se chtěl věnovat již od dětství a svůj první animovaný film natočil ve třinácti letech. Po absolvování vysokoškolských studií v roce 1987 působil krátce v různých animačních studiích, kde se věnoval mimo jiné tvorbě televizní reklamy, hudebnímu videu, titulkovým sekvencím a mnohým dalším disciplínám.

Nicméně již v roce 1989 se rozhodl opustit komerční filmovou a televizní tvorbu a stal se nezávislým umělcem. O čtyři roky později založil se svojí manželkou vlastní studio Yamamura Animation. Od roku 2008 je profesorem Tokijské univerzity výtvarného umění (Tókjó geidžucu daigaku), zároveň přednáší na své alma mater a také na Akademii výtvarných umění prefektury Aiči (Aiči kenricu geidžucu daigaku) či na Čínské akademii umění (Zhongguo meishu xueyuan).

Je členem japonské Akademie filmových umění a věd, místopředsedou Japonské animační asociace (JAA) a člen představenstva japonské pobočky Mezinárodní asociace animovaného filmu (ASIFA). Od roku 2021 je taktéž uměleckým ředitelem obnoveného festivalu v Hirošimě (Hirošima Animéšon šízun).

V roce 2002 byl jeho film Atamajama (hora Hlava) nominován jako vůbec první japonský krátký film na cenu americké filmové akademie (Oskar) v kategorii nejlepší krátký animovaný film. V roce 2008 získal jeho film Venkovský lékař na motivy stejnojmenné Kafkovy povídky hlavní cenu na festivalu animovaných filmů v kanadské Ottawě.

Jamamura je zároveň uznávaným autorem a ilustrátorem dětských a vzdělávacích knih (např. Ať žije Zelenina! / Viva Vegetables!, 2010 nebo Průvod / Parade, 2015). Vydal více jak 100 titulů přeložených do 25 jazyků.  

Jamamurovi byla udělena řada ocenění za přínos k rozvoji japonské kultury, z nichž jmenujme aspoň Kawakitovu cenu udělovanou nejvýznamnějším japonským filmovým tvůrcům (2012), Cenu japonského ministerstva kultury za podporu umění (2018) či Medaili cti s fialovou stuhou za mimořádné výsledky na poli kultury udělovanou japonskou vládou (2019). 

Kódži Jamamura během své dosavadní umělecké kariéry získal rovněž přes 130 mezinárodních festivalových uznání a jeho dílo bylo prezentováno po celém světě na více než sto samostatných výstavách. Aktivně se věnuje lektorské činnosti, přednáší a účastní se jako porotce řady výtvarných a filmových soutěží, festivalů a přehlídek. Je tedy skutečnou žijící legendou světové kinematografie. V České republice je jeho unikátní dílo představeno na liberecké výstavě poprvé.

Kurátor: David KubecFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Výstava Kódži Jamamura: Čtyři oka mžiky