Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Výstava Karel Jiří Čapek: Zmizelý ateliér Stanislava Hanzíka

Do 5. 12. 2023 běží ve Spolku občanů a přátel Malé Strany a Hradčan, Malostranské náměstí 27, Praha 1, velmi zajímavá výstava Karel Jiří Čapek: Zmizelý ateliér Stanislava Hanzíka.

Fotografování soch jednoho z nejznámějších českých sochařů převzal po Josefu Sudkovi. Práci Stanislava Hanzíka měl možnost fotografovat téměř 50 let a uchoval tak odkaz nezapomenutelného velikána i jeho ateliéru, který by jinak už zapomenut být mohl. Karel Jiří Čapek nyní výsledky své fotografické práce prezentuje na výstavě Zmizelý ateliér Stanislava Hanzíka v sídle Spolku občanů a přátel Malé Strany a Hradčan na Malostranském náměstí 27.

Karel Jiří Čapek se narodil v roce 1947 a fotografii se věnuje od svých 15 let. Původně se zaměřoval především fotografování běžného života a krajiny, následně také architektury a v současnosti dokumentuje především sochařskou tvorbu. Když jeden z nejvýznamnějších českých sochařů Stanislav Hanzík sháněl v roce 1973 fotografa, nemohl pan Čapek odmítnout. Jeho sochy do té doby fotil sám Josef Sudek. Laťka tedy byla nastavena velmi vysoko. Fotografovat sochy se však musel Čapek ještě nějakou dobu učit. „Podle Sudka nebyly moje fotky dost šedivé, podle Hanzíka zase dost ostré,“ vzpomínal s úsměvem ve tváři při slavnostní vernisáži výstavy Karel Jiří Čapek. Brzy na to však Josef Sudek zemřel. „Takže jsem zdědil sochaře, bohužel velmi náročného a velmi dobrého, který moc dobře věděl, co dělá.“

Se sochami Stanislava Hanzíka se můžeme setkat při procházce Prahou takřka denně. Významná je jeho kašna u Karolina, Lev na nádvoří parlamentu, Karel Hašler na zámeckých schodech, Dialog herců ve Voršilské zahradě nebo Čůrající chlapeček ve Františkánské zahradě. A znají jej určitě lidé z celé republiky, protože s Hanzíkovu tvorbu potkáme opravdu všude – Sv. Vojtěch v Roudnici, pasáček v rotundě na Řípu, K. H. Mácha v Litoměřicích, kašna v Příbrami. Portrétoval také řadu českých velikánů jako Stanislava Neumana, Rudolfa Hrušínského, Josefa Kemra, Vlastimila Brodského, Bohumila Hrabala a celou řadu dalších.

Jeho ateliér na Malé Straně fungoval přes 60 let až do roku 2016, kdy jeho provoz Hanzík ve svých 85 letech ukončil. Jak vzpomíná pan Čapek, negativů má tisíce. Výstava, kterou mohou zájemci navštívit až do 5. prosince v sídle Spolku občanů a přátel Malé Strany a Hradčan, zahrnuje fotografie vzniklé mezi lety 1997-2016. K vidění jsou jak fotografie soch Stanislava Hanzíka, tak fotografie jeho malostranského ateliéru.



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Výstava Karel Jiří Čapek: Zmizelý ateliér Stanislava Hanzíka