Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Výstava k animovanému filmu Až po uši v mechu

1. 12.-31. 1. / Galerie Dooka / Animace

Do 31.1.2016 můžete ve výlohové galerii Dooka, Husova 4, Praha 1, zhlédnout kdykoli zdarma výstavu k filmu Až po uši v mechu / Filip Pošivač a Bára Valecká Zadražilová.

Krátký animovaný film Až po uši v mechu odpremiéroval hned dvakrát. Jednou 24. prosince na internetové televizi Stream.cz a podruhé 7. ledna v kině Ponrepo. Nyní poputuje do vybraných českých kin, do alternativních prostorů a mateřských škol, kde bude spojen s workshopy pro děti.

Dvaceti šesti minutový krátkometrážní film Až po uši v mechu využívá loutkové animace a současné počítačové postprodukce. Vychází z poetiky českého lesa a z tradice českého loutkového filmu a navazuje tím na díla Jiřího Trnky či Břetislava Pojara. Na film je však pohlíženou optikou současné doby, a to především proto, aby byla pohádka snadno vnímatelná soudobými dětskými diváky. Práce animátora se tak ve filmu snoubí s digitálními triky (atmosféry, dojem vzduchu, dokreslení světelných efektů) a dalšími typy animací (kreslená, plošková) a vytváří neotřelou vizuální složku, která pomocí hudby a ruchů funguje jako podnět k rozvoji dětské fantazie. Výjimkou a zvláštností techniky animace filmu je snímání pohybu figurek políčko po políčku – dvacet čtyři snímků za vteřinu, namísto obvyklých dvanácti. Tudíž jsou obraz i pohyby hlavních hrdinů přirozenější a živější.
Filip Pošivač a Bára Valecká jsou absolventi pražské VŠUP a na filmu Až po uši v mechu začali pracovat v průběhu svého studia kolem roku 2009: „S Bárou jsme chtěli film předložit jako společnou diplomovou práci, to nám ale bohužel na škole zamítli, protože nechtěli, ať na filmu pracujeme jako dvojice. V době, kdy jsme ale začali pracovat na filmu Jana Baleje, Malá z rybárny, stal se malý zázrak – našli jsme producentku Pavlu Kubečkovou a chvíli na to jsme také získali peníze na výrobu filmu,“ říká Filip Pošivač o okolnostech vzniku Až po uši v mechu.

Film je realizován v produkci Pavly Janouškové Kubečkové ze společnosti nutprodukce, která vysvětluje spolupráci se serverem Stream.cz následovně: „Ke spolupráci se Stream.cz nás vedlo několik důvodů: chtěli jsme představit animovanou pohádku jinde než v kině nebo v televizi a cílem bylo vyzkoušet nový distribuční kanál, který zasáhne jiný typ a zejména jiný počet diváků než běžná distribuce. Je to pro nás první spolupráce tohoto typu. Na Streamu jsme také dostali možnost zrealizovat původní nápad tvůrců – dál rozvíjet ten zvláštní pohádkový svět, který autoři vytvořili. Snahu nenechat tento svět usnout dokládá i knížka Až po uši v mechu, která vyšla na začátku tohoto roku.“

Na celý film se můžute podívat pod tímto odkazem:

https://www.stream.cz/pohadky/az-po-usi-v-mechu/10008526-az-po-usi-v-mechu

Zdroj: http://www.asaf.cz/az-po-usi-v-mechu-v-kinech/Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Výstava k animovanému filmu Až po uši v mechu