Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Výstava Juraj Florek a Juraj Toman: Colours of Ostrava Plein Air!

Do 9.7.2017 bude ve Vnitroblocku + Signature store & Café, Tusarova 31, Praha 7, přístupná zajímavá výstava obrazů Juraje Floreka a Juraje Tomana: Colours of Ostrava Plein Air!

Malíři Juraj Florek a Juraj Toman se dlouhodobě věnují plenérové malbě současného městského prostředí. Náměty obrazů se jim stávají zákoutí současného města, která přetvořením skrze médium olejomalby získávají nový svěží úhel pohledu. Mají v oblibě zejména nemalebné náměty nefunkčních industriálních staveb, bizarní zákoutí našich měst a v poslední době také špatnou architekturu.

Rádi aplikují plenérovou malbu na nové prostředí. S nadšením tak přijali výzvu The Chemistry Gallery zachytit festival Colours of Ostrava 2016, a to jak v přípravné fázi, tak i během trvání festivalu. Urban prostředí je tak bohaté na náměty pro městskou krajinomalbu, že přijít na definici toho, o co vlastně šlo, není snadné. Plenérová malba na Colours of Ostrava spadá do sub-žánru městské krajinomalby – industrial v kombinaci se společenskou událostí, kterou je samotný festival. Na většině vzniklých obrazů je vidět bizarní kombinace majestátního industriálu oblasti Dolních Vítkovic, dočasné barevně rozmanité „festivalové architektury“ a návštěvníků festivalu.

Týdenní časový limit na vznik celé kolekce 21 obrazů přinutil autory vystoupit z „komfortní zóny“ a konfrontovat se s okolní realitou. Zároveň se podepsal pod svěžest malířského rukopisu, který je přirozenou kvalitou dobrého plenérového obrazu. Každý obraz z výsledné kolekce byl fyzicky přítomen v zobrazené lokalitě a samotná výstava je koncentrátem navštívených lokalit, který podává zprávu o týdenní trajektorii obou autorů v areálu festivalu.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Výstava Juraj Florek a Juraj Toman: Colours of Ostrava Plein Air!