Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Výstava Johana Němečková a Barbora Vildová: Óda (již skončeno)

Ve dnech 6.12.2018 – 6.1.2019 se v galerii NIKA – malé galerii UMPRUM / VŠUP, podchod Palackého náměstí, 2. vstup do stanice metra Karlovo náměstí, Praha 2, konala výstava Johana Němečková a Barbora Vildová: Óda.

Projekt Óda ve své tvorbě čerpá z tradic, ve kterých svým přístupem znovu nalézá aktuálnější význam a formu, která je pro dnešního spotřebitele přijatelná. Reaguje tím na globalizaci všeho kolem nás, smazávání sebemenší diverzity, a to i v rámci prostoru, ve kterém žijeme. Touha vymanit se bezduché útulnosti našich „Ikea pokojíčků“ vede autorky k hledání principů, které formovaly a doprovázely naši lokální minulost, přežily války i revoluce za naši samostatnost a nakonec podlehly naší touze po tom být světoví. Instalace je tak vánočním přáním projektu Óda, ale stejně tak i jeho manifestem.

Óda je společný projekt Johany Němečkové a Barbory Vildové z Alles gute studio, ve kterém se namísto dohánění nejnovějších trendů naopak otáčí zpět, a pomalu se navrací k tomu, co už tu dříve bylo. Hledají staré a často i zapomenuté tradice, krásné dílny a opravdové mistry svého řemesla. Nalézají tak ověřené principy starých forem a s rozvahou je přibližují současné estetice, aby je navrátily tam, kam vždycky patřily, tedy do domácností. Především se snaží, aby tyto tradice neupadly v zapomnění.

V rámci projektu Óda vznikla ucelená kolekce zahrnující autorský modrotisk ve spolupráci s dílnou ve Strážnici na Moravě, soubor porcelánového nádobí, které využívá techniku ručně malovaného chodského porcelánu a soubor jasanového nábytku. Nejnovějším produktem jsou pak broušené vázy s abstrahovanými motivy lučního kvítí od Beaty Alexové z květinářství Plevel.

Johana Němečková a Barbora Vildová se setkaly na UMPRUM v Ateliéru designu nábytku a interiéru, kde Johana absolvovala magisterské studium a momentálně je na pracovní stáži v londýnském studiu Barber&Osgerby. Bára letos obhájila svou bakalářskou práci a pracuje ve studiu Petra Háka. Obě se zaměřují na výstavní instalace, interiérový, ale i produktový či nábytkový design.

Kurátorka výstavy: Tereza ŠkvárováFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Výstava Johana Němečková a Barbora Vildová: Óda (již skončeno)