Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Výstava Jiří Suchý: Co jsem dělal posledních devadesát let

Do 6. 11. 2021 bude v Galerii Smečky, Ve Smečkách 24, Praha 1, přístupná krásná, rozsáhlá a zajímavá výstava Jiřího Suchého: Co jsem dělal posledních devadesát let. Otevřeno: Út-So, 11:00-18:00.

Jiří Suchý (*1. 10. 1931, Plzeň) jedna z největších osobností české kultury, je známý především jako divadelník, hudebník, básník, spisovatel, spoluzakladatel Divadla Na zábradlí a legendárního Semaforu. Poněkud ve stínu stále zůstává jeho tvorba výtvarná. V roce 1947 nastoupil jako grafik-elév v reklamních ateliérech B a R (pozdější Propagační tvorba), kde se posléze stal zručným písmomalířem a tvůrcem drobných reklam. Obé později využil při grafických návrzích plakátů ke svým přestavením, písmo se často stává součástí jeho grafik. To, co je ale nepodstatnější, stal se z něj zručný kreslíř. Sám o sobě říká, že je epigonem jiných renomovaných výtvarníků, po pravdě, kdo není. Jiří Suchý má vlastní výtvarný názor, poetiku souznící s divadelní a hudební tvorbou, ve které se stále častěji objevují i vzpomínky z jeho košatého života.

Jako techniku sobě vlastní si objevil litografii, umožňující při tisku výsledný tvar dotvářet. Jedinečná výstava v Galerii Smečky konající se u příležitosti devadesátin Jiřího Suchého zahrnuje průřez jeho tvorbou počínajíc jeho dětskými kresbami, přes návrhy plakátů, kresby, až po litografie. Je tak jeho první skutečnou retrospektivou.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Výstava Jiří Suchý: Co jsem dělal posledních devadesát let