Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Výstava Jiří Jirásek: Annus Tristis

Už jen do 30.6.2020 bude ve Vrtbovské zahradě, Karmelitská 25, Praha 1, přístupná výstava obrazů a kreseb Jiřího Jiráska: Annus tristis.

Jiří Jirásek (* 23. dubna 1932 Pardubice) je český výtvarník, karikaturista, spisovatel, původním vzděláním a povoláním architekt.

Absolvent Vysoké školy uměleckoprůmyslové, obor architektura. Po škole krátce pracoval v oboru, posléze neprokádrován a tak se rozhodl pro samostatnou výtvarnou činnost v rámci ČSVU: kresby, karikatury, ilustrace pro časopisy Plamen, Host do domu, Literární noviny, Kultura, Světová literatura, Československý spisovatel. Autor satirických povídek a básní. Po sovětské okupaci /stornovaná monografie kreseb v Odeonu/ pokračoval ve výtvarné tvorbě v rámci samizdatové České expedici: knižní úpravy, ilustrace věnované převážně poesii zakázaných autorů, kreslil nepublikovatelné karikatury, které byly posléze vydány knižně až v roce 1992 pod názvem U nás. V té době vystavoval a publikoval / Die Zeit, B70, DASB, Morgenposten, Pzekruj/ pouze v zahraničí. Samostatné výstavy v Západním Německu 1969, 1984, v Dánsku 1986, ve Velké Britanii 1969. Po revoluci v devadesátém roce následovaly výstavy v Německu 1992, v Dánsku 1994. Byl též v redakci Literárních novin.

www.jirasekgrafika.czFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Výstava Jiří Jirásek: Annus Tristis