Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Výstava Jiří Černický, Filip Dvořák: Člověk dvojníka

Do 23. 4. 2025 je v Beseder Gallery, Drahobejlova 15, Praha 9 (vstup z Lihovarská 12), zdarma přístupná velmi zajímavá a instalačně silná výstava Jiřího Černického a Filipa Dvořáka: Člověk dvojníka.

Text kurátorky Martiny Mrázové:

Jiří Černický a Filip Dvořák jsou intermediální umělci, jejichž spřízněnost zdaleka přesahuje vztah někdejšího studenta a pedagoga. Oba si libují v pozici vypravěče, jehož příběhy jsou plné tajemných náznaků, nečekaných střetů a záměrných nedořečeností, které rozvíjejí nejen v ploše obrazu, ale i v různých objektových či instalačních kreacích. Fikce se v jejich dílech neustále střetává s fragmenty skutečnosti a otevírá prostor pro vyprávění imaginativních příběhů s nejasným koncem, v nichž se současnost přirozeně prolíná s minulostí. 

Princip vrstvení, zdvojování a prolínání významů se stal určující i pro jejich společnou výstavu, kterou autoři pojali jako instalaci, v níž se jednotlivá díla sama stávají dílčími znaky a symboly, s nimiž je v instalaci dále manipulováno. Příběh se rozvíjí a mutuje, útržky sdělení překrývají nové. V instalaci se můžeme pohybovat všemi směry a prozkoumávat různé alternativní cesty příběhu, jako bychom šplhali po větvích stromu z Dvořákovy povídky Strž. Umělci si předávají příběh jako vypravěči v dobách před vynálezem písma. Není přitom podstatné, který umělec je autorem toho kterého díla, ale společné hledání nových asociací, drobných příběhů a odkazů na odkazy, které nám mohou pomoci vystoupit ze zavedeného paradigmatu. Slovy autorů zde tedy nejde ani tak o to, kdo je kdo, ale „zda má dvojník adekvátního člověka“. 

Jiří Černický (*1966) je tvůrce experimentálních, intermediálních projektů, které se často pohybují mezi malbou, objektem, videem a fotografií. Pro jeho práce je často typická sociálně politická angažovanost související s překračováním společenských tabu. Absolvoval v ateliéru Miloše Šejna a Jiřího Davida na AVU (1993–1997) a v ateliéru Adély Matasové na VŠUP (1990–1993). V letech 2010–2023 působil jako vedoucí ateliéru Malby na VŠUP. Je laureátem několika prestižních ocenění, jako je Sorosova cena (1996), Cena Jindřicha Chalupeckého (1998), cena 48th October Salon v srbském Bělehradě (2007) nebo hlavní cena Grafiky roku v Ceně Vladimíra Boudníka (2020). Stal se také finalistou ceny Alice Francis Award za interdisciplinární umění (2012). Jeho tvorba je zastoupena ve významných českých i zahraničních sbírkách. Žije a pracuje v Praze.

Filip Dvořák (*1990) se ve své tvorbě se často obrací do historie a využívá tvarosloví epoch, v nichž mělo umění zásadní duchovní roli. Tyto motivy volně kombinuje se současnými materiály, technikami a vizualitou. Pomocí příběhů, reliéfů, architektonických fragmentů, ornamentů, krajin, asambláží či západů slunce mu jde o hledání pravdy a zobrazení pocitu, že to, o čem mluví, je dnes stejné jako před stovkami let. Absolvoval v ateliéru Malby Jiřího Černického a Marka Meduny na pražské VŠUP (2010–2015). V roce 2012 absolvoval v studijní stáž na Glasgow School of Art. Dvořák je laureátem ceny ESSL Art Award CEE 2015, Ceny kritiků za mladou malbu 2018. Od roku 2011 vystavuje v Čechách i zahraničí. Jeho tvorba je zastoupena ve významných českých i zahraničních sbírkách. Žije a pracuje v Hejnicích.

Kurátorka výstavy: Martina Mrázová



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Výstava Jiří Černický, Filip Dvořák: Člověk dvojníka