Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Výstava Jevgenije Fikse: Pleshka-Birobidzhan

Do 10. 9. 2021 bude v Artivist Lab, v prostorách projektu Hybernská 4, Praha 1, (vzadu do průjezdu, pak doleva a na konci dvora doprava) přístupná zajímavá výstava Jevgenije Fikse: Pleshka-Birobidzhan.

Výstava „Plješka-Birobidžan“ spojuje v umělecké instalaci identitu, fikci a historii a vytváří příběh o skupině sovětských homosexuálů, kteří v roce 1934 cestovali z Moskvy do Birobidžanu. Tento příběh se odehrává krátce poté, co byla homosexualita v Sovětském svazu znovu kriminalizována a byla založena sovětská Židovská autonomní oblast, jejímž hlavním městem se stal Birobidžan.
V kresbě s názvem „Mapa Birobidžanu“ Fiks mapuje Židovskou autonomní oblast a nahrazuje názvy vesnic a měst jmény historických levicových queer ikon, jako jsou Angela Davis, Harry Hay a Bayard Rustin. Instalace zahrnuje také značení ulic, bulvárů a náměstí imaginární, utopické Autonomní oblasti gayů a leseb. Tato místa nesou jména postav sovětské a post-sovětské queer historie, jako jsou Jevgenij Kharitonov, Igor Kon a Roman Kalinin.
Jevgenij Fiks se narodil v Moskvě v roce 1972. Od roku 1994 žije a pracuje v New Yorku. Jeho práce jsou mezinárodně vystavovány. Fiks vytvořil mnoho projektů na téma post-sovětského dialogu na Západě, mimo jiné:
– Lenin pro vaši knihovnu?, ve kterém poslal V. I. Leninův text Imperialismus: nejvyšší stádium kapitalismu sto globálním korporacím jako dar pro jejich firemní knihovny.
– Komunistická strana USA, což je série portrétů současných členů Komunistické strany USA, malovaných v národním ústředí strany v New Yorku.
– Komunistický průvodce po New Yorku, což je série fotografií budov a veřejných míst v New Yorku, které souvisejí s historií amerického komunistického hnutí.
 
Kurátorka: Tamara Moyzes – slovenská umělkyně, kurátorka a dokumentaristka žijící a tvořící v Praze. Využívá umění jako nástroj k aktivizaci společnosti.
 
Spoluorganizátoři: Prague Pride, Kampus Hybernská


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Výstava Jevgenije Fikse: Pleshka-Birobidzhan