Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Výstava Jana Pištěka: Kosmologické theatrum-terra (v Čáslavi)

Do 10. 6. 2021 bude v Dusíkově divadle, Masarykova 194, Čáslav (cca 1 hodinu rychlíkem z Hlavního nádraží Praha a pak cca 10 min pěšky), přístupná krásná výstava Jana Pištěka: Kosmologické theatrum-terra.

Kurátorem výstavy, kterou zorganizoval David Novák ze spolku Třiatřicet, je Petr Svoboda, zakladatel a emeritní ředitel Galerie výtvarných umění v Mostě. Záštitu nad akcí, která se koná v rámci doprovodného programu Festivalu Formanova Čáslav, převzal čáslavský starosta Vlastislav Málek.
 
Jan Pištěk patří k významným českým autorům, kteří se na výtvarné scéně začali etablovat ve druhé polovině 80. let minulého století. V letech 1980-1986 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze a od roku 1987 pravidelně představuje svá díla veřejnosti v rámci samostatných i skupinových výstav pořádaných jak doma, tak v zahraničí. V roce 1990 se stal odborným asistentem v ateliéru malby profesora Bedřicha Dlouhého. V letech 1993 a 1994 pobýval na tvůrčích stipendiích ve Spojených státech. V roce 1995 ukončil svou pedagogickou činnost a od té doby se plně věnuje vlastním projektům. Svými díly je zastoupen ve sbírkách Národní galerie v Praze, Galerie Hlavního města Prahy, AJG Hluboká nad Vltavou, Galerie Behémót, Kunsthalle Praha a v dalších domácích i zahraničních soukromých sbírkách.
 
Výstava v Čáslavi se zaměřuje nejen na autorovu volnou tvorbu z posledních let, ale i na jeho kostýmní návrhy vytvořené pro divadelní inscenace vytvořené pod režijním vedením Miloše Formana a bratrů Petra a Matěje Formanových.
 
Akce se koná se díky finanční podpoře ze strany města Čáslavi, Středočeského kraje, soukromých společností a individuálních dárců, kteří si přáli zůstat nepoznáni.
 
Fotografie instalace jsou dostupné na webu spolku Třiatřicet: https://www.triatricet.cz/realizovane-projekty/jan-pistek/


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Výstava Jana Pištěka: Kosmologické theatrum-terra (v Čáslavi)