Výstava Ivo Rafan Traxmandl: Circus Victius (na festivalu Letní Letná)
Už jen do neděle 1. 9. 2024 můžete v rámci festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná v Letenských sadech, Praha 7, navštěvovat ve výstavním stanu velmi zajímavou a energickou výstavu obrazů Ivo Rafana Traxmandla: Circus Victius.
Komentovaná prohlídka s autorem a kurátorem: Sobota 31. 8. 2024 v 17:00.
Výstava Circus Victius s cirkusovou tématikou výtvarníka, tatéra, muzikanta a moderátora Iva Rafana Traxmandla s historickým komentářem Hanuše Jordána se koná ve stanu kde si zároveň můžete dát pivo do skla a využít Wi-Fi zdarma.
Circus Victius – Vítězný cirkus
Jaký je cirkus? Jak ho vidí děti, dospělí pamětníci anebo současný výtvarný umělec? Rozměrná plátna kombinovaných malířských technik umělce Rafana ukazují zcela současnýma očima důležité historické osobnosti související s cirkusem a také některé známé či pozapomenuté cirkusové disciplíny. Rafanova obraznost a styl, který nezapře jeho původní profesi tatéra a okouzlení pop artovými odkazy. Výstava děl vzniklých v roce 2024 pro festival Letní Letná je doprovázena historickými fotografiemi a informacemi o tématech zachycených výtvarníkem Rafanem – Ivo Traxmandlem.
Rafan je devětačtyřicetiletý výtvarník a muzikant, který pochází z Prahy, ale své dětství také trávil v milovaných jihočeských Vodňanech. Odmala kreslil, maloval. Na svou původní profesi se vykašlal, a začal tetovat. Dostat se k osobitému rukopisu mezi tisíci provozovateli tohoto řemesla, to jsou stovky hodin, probdělých nocí, kdy se musel vykreslit k charakteristickému rukopisu, ale také k hyperrealistickému zpodobnění zákaznických přání – znaku fotbalového klubu či lahvi whisky. Praxe ho přivedla k malbě, k rozměrným plátnům, akrylům, tempeře, kolážovitému až komiksovému vidění obrazů. Spojuje zdánlivě nespojitelné postavy a prostředí, barvami dotváří překvapivé celky. Není celoživotním fanouškem cirkusu v jeho současné či dávno minulé podobě. K tématu akrobatů, provazochodců, klaunů či extrémních kaskadérů se dostal nedávno. A jejich malbě propadl. Daří se mu zachycovat svůj neotřelý pohled ve svých obrazech. Při své práci podkresluje, přemalovává, doplňuje nové figury a předměty. Jeho obrazy jsou zastoupeny v soukromých sbírkách nejen v Čechách i v zahraničí. Tematickou výstavou se dostává na novou úroveň své tvorby.
Kontakt na autora: Ivo Traxmandl, luckyhazzard(zavináč)gmail.com
Hanuš se narodil na Letné a od šedesátých let viděl všechny cirkusy, které přijížděly na Pláň. Fascinovaně se díval na kolony cirkusových vozů, stavbu šapitó se zatloukáním kolíků, a těšil se na představení. Jako malé dítě hlavně na zvířátka, když dospíval, na artistky v miniaturních bikinách, a s postupujícím věkem na krásu koní, které dávají cirkusu jedinečnou atmosféru. Před dvaceti lety se spojil svůj cirkusový koníček s povoláním, stal se prvním kurátorem cirkusového a varietního fondu Národního muzea, je autorem cirkusové části Muzea české loutky a cirkusu v Prachaticích. Od té doby bádá, studuje, dohledává a tvoří cirkusovou sbírku. Taky píše (Orbis Cirkus, Cirkus Pictus – obě se spoluautory. Zpověď principála Jaromíra Joo, Cirkusový svět doktora Bubeníčka – s Martinem Boštíkem). Je autorem řady cirkusových studií, které vyšly v Česku, Polsku, Německu a Velké Británii. Sbírku zpřístupňuje výstavami (Zašlé časy života v maringotkách, Cirkus jede, Varieté – jiný cirkus, na Letní Letné výstavou v maringotce Cirkus starý-Cirkus nový ad.) Ve spolupráci na výstavě výtvarníka Rafana ohledává hranice svého oblíbeného výroku: „Cirkus má posunutou estetiku“