Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Výstava íránské malířky Rihany SG „Vůně Ženy“

Do 12. 3. 2022 bude v Beseder Gallery, Drahobejlova 15, Praha 9 (vstup z Lihovarská 12), přístupná zajímavá výstava íránské malířky Rihany SG „Vůně Ženy“.

Komentovaná prohlídka s autorkou: 3. 3. 2022 od 18:30

Umění Rihany je hlavně o ženách a o ní samotné. Zobrazuje štěstí, čistotu, smutek, bolest nebo nerovnost pohlaví. Všechny pocity nebo zkušenosti, kterými ženy na Středním východě procházejí ve svém životě. Barvy jejích obrazů jsou lesklé a jasné, což vyjadřuje íránskou kulturu a prostředí – slunce, příbuzné, přátelství, moře a les. Írán jako zemi se čtyřmi ročními obdobími, různými etnickými kulturami, tradicemi a přírodou. Portréty, které kreslí, mají dlouhé krky, kde jsou soustředěna nebo blokována všechna slova a emoce, které ženy chtějí vyjádřit. Jejich oči jsou většinou zavřené, protože se bojí dívat do očí lidí, kteří je obklopují. Rihana pracuje také s nejrůznějšími symboly, jako jsou ryby (čistota), granátové jablko (nebe), ptáci (duše a láska).
Ve svých malbách se zabývá tím, co je často ignorováno a věří, že v nich najde každá žena všech zemí světa kousek sebe sama.  

Na výstavě malířka představí unikátní sérii zcela nových obrazů, vtvořených speciálně pro naši galerii.

Rihana SG, vlastním jménem Reyhaneh Ghavipanjeh je původem z města Babol, které se nachází v severní části Íránu. Vystudovala grafický design a pracuje jako grafička, jejím koníčkem však byla vždy malba, se kterou začínala již jako dítě.
V letech 2007 až 2013 žila v Malajsii, kde se seznámila s asijským uměním, jehož rysy začala ve svých obrazech mísit se stylem Středního východu.
V roce 2013 se přestěhovala do Evropy a v současné době žije mezi Českem a Slovenskem.  Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Výstava íránské malířky Rihany SG „Vůně Ženy“