Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Výstava – instalace Kryštof Doležal & Lenka Tyrpeklová: Come on!

Do 31. 10. 2022 bude ve foyer Fakultní nemocnice v Motole, před budovou ředitelství naproti vstupu do metra, V Úvalu 84, Praha 5, zdarma přístupná velmi zajímavá instalace Kryštofa Doležala & Lenky Tyrpeklové: Come on!

Prostorová instalace pracuje s tematikou, která je s nemocnicí úzce spjata. Přichází a odchází sem pacienti s menším či větším problémem, veskrze jsou to však situace zatěžkávající a vyžadující často notnou dávku odvahy. Autoři nabízejí hravým způsobem návštěvníkům možnost vyzkoušet si rovnováhu, soustředit se na balanc, vytříbit alespoň na pár okamžiků mysl, ale také metaforicky rozvolnit uvažování nad vlastní situací, která pacienta v nemocnici čeká. Motolské prostranství se transformuje v prostor, ve kterém může návštěvník trénovat svou odvahu. Balancovat jako provazochodec nad městem, možná plný obav i očekávání, ale s nadhledem. S hlavou v „oblacích“, v níž se hromadí přání. Náhodný kolemjdoucí se tak vydává na cestu bezpečného hazardu s odvahou. Když máš z něčeho strach, udělej to hned! Instalaci otevře artista světového věhlasu!
______
Kryštof Doležal (*1976, Praha) je grafik a designér, autor desítek publikací a grafických úprav, jako jsou monografie, katalogy, knižní edice, beletrie a básnické sbírky. Patří k dlouhodobým spolupracovníkům českých výtvarníků. Založil uměleckou platformu Breisky, věnující se především grafickému designu, ale působení této aktivity dlouhodobě přesahuje její hranice. Pro jeho tvorbu je charakteristický hravý a vtipný přístup, se kterým s nadhledem komentuje soudobé dění a podtrhává i zvýrazňuje situace, které stojí za pozornost.
Lenka Tyrpeklová (*1989, Klatovy) studovala v Ateliéru intermediální tvorby Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara u Mileny Dopitové. Nyní se věnuje primárně konceptuální tvorbě, pracuje s různorodými tématy i médii, často na základě vlastních prožitků, které v různých podobách zpracovává. Multimediální formáty reagují na nejrůznější životní situace, ať už zásadní nebo banální.
 
V posledních letech zpracovává především témata ženské kriminality a problematiku nápravných zařízení v České republice.
Projekt vznikl za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, hl. města Prahy, městské části Praha 5 a Státního fondu kultury ČR.


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Výstava – instalace Kryštof Doležal & Lenka Tyrpeklová: Come on!