Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Výstava František Skála: Dva roky prázdnin – Fait Gallery Brno

26. 2.-25. 7. / Fait gallery, Brno / Malba

Do 25.7.2020 bude ve Fait Gallery, Ve Vaňkovce 2, Brno (nedaleko Hlavního nádraží i bus Nádraží Zvonařka) přístupná rozsáhlá a špičková výstava Františka Skály: Dva roky prázdnin.

František Skála, známý převážně svými materiálovými objekty a instalacemi, prezentuje tentokrát svojí malířskou tvorbu, vytvořenou během dvouletého pobytu na pustém ostrově,daleko od „uměleckého provozu“.Vznikl zde cyklus Rezavých krajin namalovaný železitým bahnem,dále obrazy vytvořené přírodními pigmenty na zbytcích plachet ztroskotaných lodí, čerpající z mytologie i stylu maleb původních obyvatel, figurální plátna nestandartních tvarů a pestrých barev, zobrazující sny,vize, vzpomínky a další a další témata tak, jak je řada dní a nekonečné obzory svobodné tvorby přinášely.

Kurátor: Miroslav Ambroz

….

Franta Skála

Narozen 7. 2. 1956 v Praze

Vystudoval řezbářství na Střední uměleckoprůmyslové škole v Praze (1971 – 1975) a filmovou a televizní grafiku na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze ( 1976 – 1982)

Je zakládajícím členem skupiny TVRDOHLAVÍ (1987 – 1991),skutečným členem tajné organizace B.K.S.(od r. 1974), komturem Řádu Zelené berušky (od r. 1985)

Jeho široký tvůrčí záběr přesahuje hranice výtvarného umění, hraje a zpívá v Malém tanečním orchestru Univerzal Praha ave skupině Finský Barok. Je členem divadla Sklep a vokálnětanečního tria Tros Sketos.

Podílel se na filmových, divadelních a architektonických realizacích (interiery Paláce Akropolis). Ilustroval přes dvacet knih a mnohé z nich získaly prestižní ocenění ( Cena MK za nejkrásnější knihu roku 1984, 1989, Certificate of Honour Illustrations IBBY 1989, 2002, 2010, Zlaté jablko BIB 2009)

Zůčastnil se více než 140 kolektivních a 50 samostatných výstav doma i v zahraničí. Jeho díla jsou zastoupena v mnoha sbírkách.

V roce 1991 získal Cenu Jindřicha Chalupeckého a Cenu Arte Giovani di Europa a o dva roky později reprezentoval Českou republiku na 45. Bienále v Benátkách.

V roce 2005 získal Cenu Osobnost roku v anketě, ve které hlasovalo 60 teoretiků a publicistů za výstavu „Skála v Rudolfinu“uspořádanou na konci roku 2004, kterou navštívilo přes 40 tisíc návštěvníků a stala se nejúspěšnější výstavou roku. Výstava pak pokračovala v roce 2005 v Egon Schiele Centru v Českém Krumlově a v roce 2006 v Moravské galerii Brno.

V roce 2006 vytvořil autorskou filmovou znělku pro MFF v Karlových Varech a o rok později se podílí na dramatizaci svého kresleného komiksu „Velké putování Vlase a Brady“ v divadle Minor v Praze.

V roce 2010 získal za přínos ve výtvarném umění Cenu Ministerstva kultury.

www.frantaskala.comFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Výstava František Skála: Dva roky prázdnin – Fait Gallery Brno