Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Výstava fotografií Tomáše Vocelky: Pět hodin & Los Angeles

Do 10.6.2016 bude v Cafe Prostoru_ , v budově Národní technické knihovny, Technická 6, Praha 6, přístupná prodejní výstava fotografií Tomáše Vocelky: Pět hodin & Los Angeles.

Autor k výstavě píše:

Soubor fotografií, který zachycuje Los Angeles z “jiné perspektivy” vznikl celý během pouhých pěti hodin, které jsem v tomto městě měl, než jsem musel na letiště. Věděl jsem, že je to málo času, a tak jsem se zaměřil na finanční centrum města a na koncertní halu Walta Disneyho, která je nedaleko. Koncertní hala měla přitom prioritu, protože mám rád architekturu Franka Gehryho – vytváří totiž spoustu možností pro hezké fotky.

Centrem Los Ageles jsem se pohyboval v době oběda a během časného odpoledne. Kolem finančních institucí ani kolem koncertní haly nebylo moc lidí, všichni byli ještě evidentně v práci. Když se ve změti betonu a skla objevila nějaká postava, působila proto ohromě ztraceným a osamoceným dojmem.

Z fotek jsem nedávno sestavil soubor Pět hodin v Los Angeles, který bude od 14. dubna k vidění na velkoformátových fotkách v kavárně Národní technické knihovny. Na výstavě v Cafe Prostoru_ najdete celkem dvacet snímků, které zachycují jak architekturu, tak i lidi, překvapivě osamocené a ztracené mezi betonovými a skleněnými hradbami velkoměsta.

Tomáš Vocelka (49 let, Kladno)

Tomáš Vocelka je původem Krnovák, momentálně žije v Kladně. K fotografování se dostal díky otci Vladimírovi. První fotografické zkušenosti sbíral jako člen krnovského fotoklubu Astra. Za mnohé vděčí také skvělému fotografovi Gustavu Aulehlovi, který jej hodně ovlivnil.
První úspěchy přišly koncem osmdesátých let během studia na ČVUT, kdy se několik jeho snímků dokumentujících běžný život v pražských ulicích dostalo na putovní mezinárodní výstavu studentské fotografie.
Od roku 1993 do roku 1997 se fotografii věnoval profesionálně jako fotografující a píšící reportér regionálních týdeníků Region.
V roce 2000 začal Tomáš Vocelka pracovat v pražské celostátní redakci MF DNES jako editor ekonomické rubriky a o něco později jako šéfeditor a zástupce šéfredaktora. Fotografovat téměř přestal. Nový impuls přišel v roce 2010, kdy si pořídil svou první digitální zrcadlovku. Od té doby věnuje amatérskému fotografování velkou část volného času.
S reportážním cyklem zachycujícím milovníky autoveteránů získal čestné uznání na velké středoevropské soutěži Photo Annual Awards, které se účastní fotografové z celého světa. Řada jeho snímků se dokázala umístit na prvních místech v žebříčcích popularity na velmi uznávaném fotografickém serveru 500px. Ten má momentálně několik milionů uživatelů a každý den se zde zapojí do boje o co nejvyšší umístění v žebříčku 20 až 30 tisíc fotografií od amatérských i profesionálních autorů z celého světa.
Na velkém soutěžním fotoserveru pixoto.com se jeho fotka stala čtvrtou nejlepší krajinářskou fotografií roku 2014. Snímky Tomáše Vocelky mnohokráte bodovaly také ve skupinách na sociální síti Google+, věnovaných krajinářské fotografii.
Snímek levandulového pole ve francouzské Provence si vybrala pro svůj newsletter renomovaná firma Topaz Labs, která vyvíjí a prodává rozšiřující softwarové filtry pro profesionální fotoeditační program Photoshop.
Jeho fotografie evropské krajiny a evropských metropolí se také díky spolupráci s americkou firmou Daylighted promítají na zarámované displeje (nahrazující klasické obrazy) v čekárnách a hotelích v USA.
Snímky Tomáše Vocelky se objevují také v MF DNES. V magazínu těchto novin vyšla například jeho reportáž z workshopu, zaměřeného na fotografování aktů a portrétů, který absolvoval pod vedením světoznámého českého fotografa Antonína Kratochvíla.
Některé jeho snímky najdete také ve fotobance ČTK a dostaly se i do nabídky jedné z největších světových tiskových agentur Associated Press (AP).
Nyní Tomáš Vocelka pracuje v MF DNES jako editor magazínu Test DNES.

http://tomasvocelka.cz/

 Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Výstava fotografií Tomáše Vocelky: Pět hodin & Los Angeles