Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Výstava Famufestu 2016

Pouze do 26.11.2016 bude v soukromém bytě na adrese Veletržní 69, Praha 7 (kousek od Letenského náměstí), přístupná od 13:00 do 19:00 výstava k Famufestu 2016.

26.11.2016//17:00 Komentovaná prohlídka s kurátorem výstavy

Výstava, která se odehrává souběžně za chodu filmového festivalu, má pozici hodnou k zamyšlení. Je totiž podobná jako postavení katedry Fotografie a Centra audiovizuálních studií na akademické půdě FAMU. Tvoří její důležité součásti, a přesto zaujímají alternativní pozici. Jejich praxe totiž obohacují diskurz filmové řeči o další východiska, odvolávající se nejčastěji na různorodé tradice výtvarného umění.

Letošní výstavu kurátoři František Fekete a Oskar Helcel pojali netradičně v dvou ohledech. Zaprvé, přehlídka se nebude konat v zavedené galerii, nýbrž v prostředí holešovického bytu. Vystavující mají možnost reagovat na specifický prostor používaného bytu a spojit tak intimní s veřejným. Adjustace jednotlivých děl bude zasazena do prostoru, jehož mantinely díla omezují vlastní existencí, zároveň však dodávají rozměr k reinterpretaci hotové práce, či inspirují k vytvoření díla site-specific. Druhým důležitým rysem kurátorské koncepce je samotný výběr zastoupených umělců. Jejich jména totiž byla náhodně vylosována. Tímto činem kurátoři zpochybnili vlastní mocenskou pozici výstavního dramaturga. Umělce tedy v prvním plánu spojuje ponorná linie náhody, o jejímž charakteru může každý uvažovat po svém.

Vystavující umělci: Tomáš Bachura, Mojmír Bureš, Čeněk Folk, Šimon Levitner, Elena Semerikova, Zuzana Tomková, Jonáš Verešpej, Iryna Zakharova, Viet Duong Anh, Vendula Guhová, Matěj Šenkyřík, Petr Zábrodský

———————————————————————————————–

výstava FAMUFEST16

Zdravím všechny,

jako kurátor doprovodné výstavy kateder CAS a KF při letošním FAMUFESTu vám s radostí oznamuji, že jste byli vybráni jako její autoři.

Výstavu kurátorsky připravujeme spolu s Oskarem Helcelem z KF. Rozhodli jsme se zvolit netradiční přístup k výběru umělců a na vědomi se tedy dává, že jste byli vybráni náhodným losováním, jehož proces byl zdokumentován a bude veřejně prezentován. Losování pod dohledem třetí strany proběhlo 4.10.2016 v 20 hodin v ateliéru KF. Chtěli jsme tímto aktem zpochybnit tu roli kurátora, která umělce vybírá z mocensky vyšší pozice, což nám v případě této konkrétní platformy nepřipadá správné. Zvolili jsme tedy návrat k náhodě.

re : výstava FAMUFEST16

ahoj,
potvrzuju ucast!

hura

(výňatek z emailové konverzace vystavujících a kurátorů)Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Výstava Famufestu 2016