Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Výstava David Kumermann // Libeň // fotografie

Už jen do 23. 9. 2022 bude v Synagoze na Palmovce, Ludmilina 4, Praha 8 – Palmovka, přístupná velmi zajímavá a krásná výstava fotografií Davida Kumermanna: Libeň.

Otevřeno 14:00 – 20:00 s výjimkou večerního programu.

David Kumermann ve své tvorbě vychází z tradice dokumentární humanistické fotografie, zajímají ho lidé v přirozeném prostředí. Libeň fotografuje kontinuálně od roku 2005. Na řadu míst se vrací víckrát a práce získává diachronní perspektivu – vidíme chátrání, bourání a stavbu nových budov – různé více či spíše méně citlivé zásahy do městského prostředí.
Libeň fotí jako svůj domov a také pro její zvláštnosti. Je zde torso ghetta, synagoga, zasypaný židovský hřbitov a také rozsáhlé stavební plochy developerských firem. Čtvrť je děravá – chybějí zde domy, které by dotvořily ulice. Stavební uzávěry kvůli plánovaným dopravním stavbám z minulého století čekají jako časované bomby na výbuch gargantuovské architektury.
Přes to (anebo právě proto?), jak je Libeň zničená, zanedbaná a vystrčená na okraj, má své kouzlo, ale také potenciál se proměnit. Zde pak nastupuje fotografie jako nástroj, který uchová alespoň vizuální záznam místa nebo věci, která zaniká. Toto není primární úkol Davidových fotografií, ale komunita libeňských patriotů a nadšenců to takto může chápat.
David Kumermann vystudoval bakaláře na Institutu základů vzdělanosti, magisterská Mediální studia na Fakultě sociálních věd a obor fotografie na FAMU, v ateliéru u profesora Pavla Diase. Semestr studií strávil na Bezalel Academy v Jeruzalémě. Je členem sdružení Photon, kde se věnuje zakázkové tvorbě reportážní fotografie. V rámci volné tvorby pracuje na rozsáhlých dokumentárních cyklech (Masokombinát, Izrael, LA Downtown, Václavák, Libeň, Bleší trh Kolbenova). Zajímají ho témata, na kterých lze pracovat dlouhodobě, postupně objevovat nové aspekty a také počkat na ideální moment k fotografování.
Kurátorka: Jitka Hejtmanová vystudovala Mediální studia na Fakultě sociálních věd UK a fotografii na Famu. V současnosti vede katedru FAMU International
Pořádá: Krajinou přílivu z.s.
Výstava je podpořena: Magistrát hl. m. Prahy, Městská část Praha 8, Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury ČR


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Výstava David Kumermann // Libeň // fotografie