Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Výstava David Kolovratník, Ondřej Roubík – Extrospekce a introspekce

10. 4.-7. 5. / Jan Čejka Gallery / Malba

Do 7.5.2019 bude v Jan Čejka Gallery v objektu Hybernská 4, Praha 1 (vzadu v průjezdu a doleva), přístupná velmi zajímavá výstava Davida Kolovratníka a Ondřeje Roubíka – Extrospekce a introspekce.

David Kolovratník (*1978) se prostřednictvím tvorby seznamuje s nepoznanou částí své rodiny. Vyjadřuje se zejména olejomalbou, ale je mu blízká i fotografie a koláž. Pomocí fotografie aranžuje náměty, skrze koláž do obrazu vkládá hmotné vzpomínky, např. dopisy z rodinné pozůstalosti. V obrazech si hraje s prostorovostí, přičemž tvoří jakési minimalistické abstraktní krajiny, do kterých následně zasazuje figury a dobové předměty, odkazující zejména na jeho dětství. Díla jsou tedy introspektivní výpravou, kdy se nám představují útržky jeho vzpomínek z jinak již pozapomenutého světa.

Malbě se věnuje od roku 2009, přičemž do povědomí vstoupil zejména loňskou účastní na Art Prague. Od té doby vystaval např. v Galerii Divadla pod Palmovkou (2018) v Galerii města Pardubic (2018) nebo v galerii Ex Post (2019). Předtím vystavoval např. v experimentálním prostoru NoD (2016, 2017) a na půdě divadel, ať už se jedná o Divadlo 29 v Pardubicích (2010), Činoherní studio v Ústí nad Labem (2019) nebo v Galerii Milana Zezuly – Městské divadlo Brno (2017).

David Kolovratník je tvůrčím samorostem, který do roku 2015 pracoval jako protetický technik v ortopedii.

Ondřej Roubík (*1988) je jeden z nejvýznamnějších mladých figuralistů současné scény. Soustředí se zejména na záznam jednotlivců a nevyhýbá se ani čistě portrétní malbě. Je specifický zejména jemnou malířskou technikou a barevností, s jejichž prostřednictvím nám možná až podbízí vnitřní stránky zobrazených osob, ať jde o jejich povahu, zájmy, problémy nebo sny. Často si také pomáhá atributy, ať jde o symbolizující gesta nebo současné předměty. Atributy pak charakterizují zobrazeného podobně, jako činí obrazy gotických nebo barokních mistrů.

Ondřej Roubík aktivně vystavuje od roku 2007. V Čechách má za sebou výstavy např. v Galerii výtvarného umění v Chebu (2008), v Galerii Vyšehrad (2010, 2016) nebo v Nau Gallery (2013, 2016). V zahraničí pak vystavoval v londýnské The Royal Drawing School (2012), kde byl v té době na stipendijním pobytu, v rámci mezinárodního bienále mladého umění v Moskvě (2014) a v Muzeu Vojtěcha Löfflera v Košicích (2016). Je zastoupen v soukromých sbírkách v Čechách, Kanadě, USA, Německu, Švýcarsku a Francii.

Ondřej Roubík vystudoval pražskou Akademii výtvarných umění. Nejdříve navštěvoval ateliér experimentální grafiky pod vedením prof. Vladimíra Kokolii (2007 – 2011) a poté byl součástí školy Jiřího Petrboka, kde v roce 2014 oddiplomoval.

www.jancejkagallery.comFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Výstava David Kolovratník, Ondřej Roubík – Extrospekce a introspekce