Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Výstava David Gaberle: Metropolight

Do 15.9.2019 je v Kasárnách Karlín, Prvního pluku 2, Praha 8 (kousek od Florence), přímo na zdech bývalých kasáren, zdarma přístupná velmi zajímavá venkovní panelová výstava fotografií Davida Gaberle: Metropolight.

Výstava Metropolight je souborem fotografií z ulic světových velkoměst. Lidé na snímcích procházejí světelnými odrazy mrakodrapů a přítmím nočních neonů a lamp. Ve městech napříč kontinenty, od New Yorku až po Tokio, dýchá z fotografií úzkost a melancholie, které jsou podtrženy až filmovou atmosférou. Některé snímky působí zinscenovaně – skoro jako by se z ulic stalo nasvícené jeviště a herci moderní doby se po něm procházeli všichni spolu, a přesto každý zvlášť.

Tématem výstavy i stejnojmenné knihy je především vztah mezi člověkem a architekturou velkoměst. Fotografie zároveň podtrhuji i emoční deficit, který se v jejich obyvatelích spolu s odcizením a kolektivní samotou postupně prohlubuje.

Metropolight je subjektivním zachycením způsobu, jakým si nás města postupně přizpůsobují k vlastní potřebě. Podobný proces v sobě zahrnuje i přirozený odpor nenechat městské prostředí smazat vlastní lidskost a individualitu. Výsledkem je výstava, která zkoumá komplexní vliv megalopolí na lidskou psychiku. Zároveň pokládá i nevyhnutelné otázky. Je možné s přísným prostředím měst pokorně koexistovat nebo je potřeba se jejich vlivu vzepřít?

David Gaberle je mladý fotograf z Prahy, který vystudoval antropologii na University College London, a který se focení věnuje od roku 2012. Po osmiměsíční cestě napříč světovými velkoměsty vydal v roce 2017 svou první knihu Metropolight. Debutní monografie se prodala do více než 40 zemí a zaujala pozornost zahraničních médií včetně The British Journal of Photography nebo deníku The Guardian.

V roce 2015 se David navíc zařadil mezi X-Photographers a nyní je mezinárodním ambasadorem společnosti Fujifilm. Má za sebou první sólo výstavu v prostorech CAMPu a nyní přednáší o fotografii a organizuje workshopy u nás i v zahraničí. Jeho fotografie byly mimo Českou republiku vystavovány v Polsku, Belgii, Rumunsku a Japonsku.

Pro Davidovu tvorbu jsou typické silně vizuální snímky pracující s výraznými tvary a barvami. Ve zdánlivé všednosti městského života hledá momenty magického realismu s cílem rozšířit vlastní i divákovo vnímání světa kolem nás.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Výstava David Gaberle: Metropolight