Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Výstava Czech Nature Photo

12. 5.-28. 6. / Czech Photo Centre / Fotografie

Do 28.6.2020 bude v Czech Photo Centre, Na Zlatě 1 (vchod ze Seydlerovy ulice), přímo u metra Nové Butovice na Praze 5, přístupná krásná a rozsáhlá výstava soutěže Czech Nature Photo.

Czech Nature Photo představuje nejlepší snímky přírody fotografů z České republiky a Slovenska. Cílem soutěže je ukázat přírodu celého světa tak, jak ji vidí naši fotografové. Dále také soutěž pomáhá vzdělávat veřejnost v oblasti ochrany přírody a pomocí fotografií představovat unikátní svět zvířat.

Ve čtvrtém ročníku se soutěžilo v jedenácti kategoriích, z čehož tři byly vyhlášeny nově. Do soutěže fotografů přírody se přihlásilo 229 autorů z České republiky a Slovenska. 

Mezinárodní porota fotografické soutěže Czech Nature Photo vybrala Fotografii roku z kategorie Savci od Petra Slavíka s názvem „Ve stínu“.

Proč Fotografii roku získal snímek pumy v protisvětle popisuje předseda poroty Pavel Krásenský: „Jde o netradiční pohled na skrytě žijícího živočicha v jeho přirozeném prostředí. Shoda okolností, světelné podmínky a fotografova kreativita daly vzniknout velmi zajímavé kompozici, která vás hned na první pohled zaujme. Je to přesně ta fotografie, u které si řeknete: „To se nepovede často.“

„Když jedete fotit kočku na druhý konec světa, je to vždy trochu, vlastně spíš hodně, sázka do loterie. Ony totiž příliš nespolupracují. Když jsem vloni vedl expedici za pumou do chilského národního parku Torres del Paine, věřil jsem, že tu nádhernou kočku uvidíme. Štěstí a um našeho stopaře stály na naší straně. Věděli jsme o mladé samici nahoře v kopci, ale neměla příliš touhu pózovat. Až těsně před západem slunce na okamžik zvedla hlavu v protisvětle. Byla to klidná, tichá chvíle, kdy končí den. Snad se mi z té atmosféry povedlo trochu zachytit.“ popisuje vznik Fotografie roku Petr Slavík.

Petr Slavík je držitelem několika mezinárodních ocenění včetně zlaté medaile z fotografického salónu TRIERENBERG SUPER CIRCUIT, jeho fotografie se staly i součástí knižního výběru THE WORLD’S BEST IMAGES 2014. Jezdí po celém světě, aby zaznamenal poslední střípky divočiny. Věnuje se hlavně šelmám a ohroženým druhům. Výtěžky z dražeb jeho fotografií podporují ochranářské projekty českých vědců v různých částech světa a chov ohrožených druhů v zoologických zahradách.

Odborná mezinárodní porota zasedala 5. března v galerii Czech Photo Centre. Porotě předsedal entomolog a fotograf Pavel Krásenský, dále v porotě zasedli irský wildlife fotograf Peter Delaney, fotograf přírody Vladimír Čech mladší, britský fotograf divoké přírody Rob Cottle a ředitel Národního parku Šumava Pavel Hubený.

Záštitu poskytli Magistrát hlavního města Prahy, Ministerstvo životního prostředí a Praha 13. Generálním partnerem soutěže a výstavy je společnost Olympus, hlavním partnerem je společnost Trigema. Dalšími partnery jsou: Cewe, Ptáček, Laufen, Soliter, Siko, Cushman a Wakefield, Pražské služby, Samsung, Fomei, Pictoart, Newton Media, Econtest, Fujifilm, Zoo Praha, DJI – Telink, KRNAP, Národní park Šumava, Botanická zahrada hlavního města Prahy, Lesy hl. m. Prahy, F-stop. M

Výsledky soutěže:

Savci
1. místo: Petr Slavík / Ve stínu
2. místo: Martin Pelánek / První krůčky
3. místo: Zuzana a Matej Dolinayovi / Na ranní procházce

Ptáci
1. místo: Ondřej Pelánek / Ještěrka na výletě
2. místo: Patrik Rolín / Kukuk
3. místo: Iva Dufková / Kachní jezero

Plazi, obojživelníci a podvodní život
1. místo: Jiří Herout / Diamond Python (Morelia spilota mcdowelli)
2. místo: Barbora Polívková / V srdci přírody
3. místo: Vít Lukáš / V korunách stromů

Bezobratlí
1. místo: Vít Lukáš / Křižák na lovu
2. místo: Vít Lukáš / Noční kobylka
3. místo: Jan Stria / Schovávaná

Rostliny a houby
1. místo: Jan Stria / Posel jara
2. místo: Michaela Vinterová / Neprostupný
3. místo: Jan Stria / Lesní lampa

Krajina
1. místo: Jiří Benda / Zamrzlý vodopád
2. místo: George Karbus /Dokonalá bouře
3. místo: Josef Mandinec / Milford Sound

Krajina – fotografie z dronu
1. místo: Martin Mecnarowski / Zimní tvary
2. místo: Lukáš Veselý / Údolí Morteratsch
3. místo: Tomáš Neuwirth / Pobřeží

Zvířata v lidské péči
1. místo: Roman Šimek / Pelikán skvrnozobý
2. místo: Matyáš Slavík / Vlk arktický (Canis lupus arctos)
3. místo: Jan Molinský / Pelikán

Cena na nejlepší fotografii české přírody
1. místo: Viktor Vrbovský / Příliš velká kořist
2. místo: Iva Dufková / Kachní jezero
3. místo: Lukáš Veselý / Rojení světlušek

Série
1. místo: Lukáš Kovár / Liška obecná
2. místo: Petr Bambousek / Noční prales Bornea
3. místo: Petr Bambousek / Terej bílý

Příroda v Praze
1. místo: Miroslava Žůrková Ondrášová / Chechtavá akrobacie
2. místo: Richard Horák / Mlhavý prosinec u Karlova mostu
3. místo: Dan Materna / Mufloní říje

Ohrožené druhy a jejich ochrana
1. místo: Lucie Čižmářová / Ochrana outloňů váhavých
2. místo: Jan Miklín / Záchrana bahňáků na Nesytu

….

Všechny fotky z výstavy: Petr.

 Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Výstava Czech Nature Photo