Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Výstava Cristina García Rodero: S otevřenou pusou

Už jen do 6. 6. 2016 bude v Institutu Cervantes, Na Rybníčku 6, Praha 2, přístupná zajímavá a krásná výstava fotografií Cristiny García Rodero: S otevřenou pusou.

Cristina García Rodero je považována za jednu z nejvýznamnějších osobností v historii španělské fotografie. V roce 2009 se jako první Španělka stala členkou fotožurnalistické agentury Magnum Photos.

Narodila se v roce 1949 v Puertollano a obdržela celou řadu mezinárodních ocenění, mimo jiné cenu W.Eugena Smithe za humanistickou fotografii (1989) a Španělskou národní cenu za fotografii (1996). Jedním z jejích nejznámějších děl je „Okultní Španělsko“. Věnovala mu 15 let své práce a dostala za něj ocenění „Book of the Year Award“ na festivalu fotografie v Arles.

Výstava „Con la boca abierta“ (S otevřenou pusou) od 08. 04. 2016 do 06.06. 2016 v Institu Cervantes, je retrospektivní výstava, jež se ohlíží za dílem Cristiny Garcíy Rodero prostřednictvím jednoho z témat přítomných v její tvorbě od prvních fotografických projektů z konce sedmdesátých let až po současnost.

Výstava zkoumá rozmanitost chování, pocitů a emocí člověka vyjadřovaných ústy od prvních bolestných výkřiků až po smrt, přes úsměvy, výkřiky, zpěv, modlitby, něhu, lásku, štěstí, úzkost, strach, překvapení, nudu, smyslnost, sexualitu, radost… zkrátka, jsou to pocity, které odhalují lidský život. O tento projekt pečovala Cristina García Romero čtyřicet let, abychom před ním nyní zůstali stát „s otevřenou pusou“.

Profesorka fotografie na madridské Univerzitě Complutense, kde vystudovala malířství, držitelka četných ocenění, jako Národní fotografická cena Španělska či World Press Photo. Vystavovala mimojiné v newyorském Muzeu moderního umění, na Biennale di Venezia, v Muzeu Prado, Muzeu současné fotografie, Pompidouově centru… Její práce odhalují hluboký zájem o lidské
chování, zkoumání praktik a tradic, které přetrvaly celá staletí, nové duchovní proudy i sociální chování.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Výstava Cristina García Rodero: S otevřenou pusou