Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Výstava Čestmír Suška: Restart v DEPO 2015 Plzeň

24. 4.-31. 12. / Depo 2015 Plzeň / Instalace

Do 31.12.2015 bude v kulturním a coworkingovém prostoru DEPO 2015, Presslova 14, Plzeň 3, zdarma přístupná krásná a zajímavá výstava objektů Čestmíra Sušky: Restart.

Čestmír Suška zaplnil nádvoří nového prostoru DEPO2015 v Plzni ocelovými sochami z vyřazených nádrží. Výstava nabízí nový pohled na nepoužitelné cisterny a krásné výhledy z věží. Součástí výstavy jsou doprovodné programy pro děti a mládež od 12 do 18 let.

RESTART se otevřel veřejnosti 24. dubna spolu s dalšími dvěma velkými výstavami DOMUS a Plzeňské rodinné fotoalbum, všechny trvají až do konce roku 2015. Suškova výstava je k vidění od 25. 4. do 31. 12. 2015 v interiéru jedné z industriálních hal a na nádvoří o celkové rozloze 3000 m2. Menší skulptury zaplnily jednu z bývalých dílen objektu, který dříve sloužil jako vozovna a opravna městských dopravních podniků. Velká část ze 17 monumentálních skulptur, mezi nimiž je i 15ti metrová rozhledna, vznikla přímo pro plzeňskou expozici. „Restart jako připomenutí toho, že nemáme ztrácet naději a klesat na mysli, vždy máme možnost začít znovu. Stejně jako zapomenuté nádrže, které se jako mávnutím kouzelného proutku stanou obdivovanými objekty,“ podotkl k názvu plzeňské výstavy Čestmír Suška – a název souvisí i s tím, jak se bývalé depo trolejbusů proměňuje v nové kulturní a kreativní centrum.

„Dílo Čestmíra Sušky patří do vlajkového projektu Evropského hlavního města kultury Továrny na představivost. Místo, které jsme pro výstavu našli, nemohlo být příhodnější – bývalé dílny dopravního podniku se restartují na továrnu na představivost a dostávají nový smysl existence. Vznik centra na podporu inovací a rozvoje tvůrčího byznysu DEPO2015 je neoddělitelně spojený se schopností nově se dívat na staré věci a to Suškova výstava RESTART ukazuje jak prakticky, tak i filosoficky,“ vysvětluje programový ředitel Plzně 2015 Jiří Sulženko.

RESTART navazuje na předchozí úspěšné Suškovy výstavy Rezavé květy v pražské Thámově hale (2007) a Inside/Outside (2012) v Centru současného umění DOX. Doménou Čestmíra Sušky jsou monumentální ocelové skulptury, které vytváří z vysloužilých průmyslových nádrží. Tyto nádrže, určené k sešrotování, vrací zpět do života a dává jim nový význam. Vyřezává do nich plazmou a autogenem vzory a struktury a tím nevzhledné nádrže proměňuje v originální artefakty, které dnes zdobí nejedno významné místo v Čechách i v zahraničí.

Součástí výstavy jsou workshopy a atraktivní doprovodný program pro všechny generace, včetně uměleckých bleších trhů, tvořivých dílen nebo háčkovaných performancí.

Druhým z velkých projektů, které spolu s RESTARTem vytváří novou krajinu prostoru DEPO2015, je výstava více než desítky současných předních českých i zahraničních designérů z celého světa Domus – poutní místo designu. Zážitková instalace, jejímž prostřednictvím významní evropští designéři reagují na témata odkazující na historii i současný život Plzně. Třetí z výstav v depu doplňuje předchozí instalace o zajímavé příspěvky přímo samotných obyvatel Plzně. Výstava Plzeňské rodinné fotoalbum: Skryté město představuje výsledky sběru rodinných fotografií od obyvatel Plzně.

Výstavu RESTART realizuje ve spolupráci se společností Plzeň 2015 o.p.s. tým Studia Bubec, který připravuje i první plzeňské Art Safari, což je dnes už tradiční pražská přehlídka a festival umění.

Čestmír Suška (1952) je absolventem pražské AVU. V roce 1981 stál u zrodu Výtvarného divadla KOLOTOČ. V letech 1987-1991 byl členem umělecké skupiny Tvrdohlaví, která významně ovlivňovala výtvarnou scénu v bývalém Československu a úspěšně vystavovala i v zahraničí. Často pracuje s dřevem, volně interpretuje přírodní tvary kamene, zabývá se povrchem a vnitřním prostorem plastiky. Úžas a obdiv vzbuzují rozměrné ocelové skulptury ze starých vysloužilých cisteren, které proměňuje pomocí plamenu a svářečky v překvapivě křehké artefakty. Inspirován studijním pobytem v USA založil v roce 2000 Studio Bubec v prostorech bývalé skladové haly v Praze 5 – Řeporyjích, kde pracují umělci z České republiky i ze zahraničí. S výsledky jejich tvorby je veřejnost seznamována prostřednictvím výstav Art Safari, které pravidelně pořádá obecně prospěšná společnost Bubec. Čestmír Suška vystavuje v domácích i světových galeriích (např. Centrum současného umění DOX, Galerie hlavního města Prahy, České muzeum výtvarných umění, Birmingham Museum of Art, O. K. Harris Gallery, New York).

O výstavě

Největším dílem výstavy je Věž III (háčkovaná ocel, 1500×300 cm, 15t), která přijela rovnou z Trutnovské firmy KASPER KOVO s.r.o. Spolu s dalšími dvěma menšími rozhlednami: Věž IV (háčkovaná ocel, 700×220 cm, 5t), Věž V (háčkovaná ocel, 220×700 cm, 5t)a sochami: Satelit (ocel, průměr 250 cm, 1,5t), Mimozemšťan I (ocel, 280×120 cm, 1,2t), Mimozemšťan II (ocel, 280×120 cm, 1,2t) byly vytvořeny nově přímo pro výstavu RESTART. Další díla: Síť se záplatami (ocel, 220×600 cm, 1,4t), Housenka (ocel, 200×650 cm, 4t), Rybí kost (ocel, 350×260 cm, 1,2t), Tvor (ocel, 180×300 cm, 800 kg), Šiška (ocel, průměr 180 cm, 900 kg), Sloup (ocel, 600×65 cm, 800 kg) se přemístila z pražské Botanické zahrady, kde byla vystavena v minulém roce. V interiérové části výstavy jsou prezentovány nové sochy středních a menších rozměrů a práce na papíře (kresby, grafiky).

Výstavu spolufinancuje Plzeňský kraj, Plzeň 2015 o.p.s. a sponzoři.

www.bubec.cz, www.suska.cz

Výstava je součástí vlajkového projektu Továrny na představivost.

DEPO2015 je výstupem projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. Srdcem DEPO2015 je Centrum pro kreativní podnikání, které propojuje kulturu s byznysem a kreativními průmysly. Depo je místem, kde sídlí, pracují, tvoří, prezentují se či obchodují start-upy i zavedené firmy. Komunita tvořivých lidí se skvělými nápady a touhou je realizovat má možnost projít procesem inkubace, tj. za asistence a mentoringu profesionálů z kulturních a kreativních průmyslů nastartovat svůj podnikatelský záměr, může využívat sdílený pracovní prostor, otevřenou dílnu na výrobu prototypů nebo si pronajmout ateliér či kancelář. DEPO2015 je také sídlem rezidenčního programu OPEN A.i.R., který nabízí českým umělcům a inovátorům možnost vycestovat do zahraničí a zároveň zve zahraniční kulturní scénu do Plzně.

DEPO2015 je ale také otevřeným kulturním prostorem, které je nezbytně nutné pro rozvoj nových myšlenek a zvyšuje atraktivitu místa jak pro lidi, kteří v DEPO2015 sídlí, pracují a tvoří, tak i pro širokou veřejnost. V roce 2015 prezentujeme v DEPO2015 světovou špičku v oblasti designu, kvalitní hudební produkci, zajímavé komunitní a interaktivní výstavy a mnoho dalšího. V následujících letech pak chceme dát šanci uživatelům DEPO2015 představit to, na čem oni sami pracují, ať už to jsou interaktivní výstavy, design – produktový, fashion, grafický, architekturu, film, hudbu nebo vizuální umění. Vše se značkou MADE IN DEPO2015!



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Výstava Čestmír Suška: Restart v DEPO 2015 Plzeň