Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Výstava Anselm Reyle: Radiant adventure

28. 5.-29. 7. / DSC Gallery / Instalace

Do 29. 7. 2022 bude v DSC Gallery, Dlouhá 5, Praha 1, přístupná velmi zajímavá a krásná výstava Anselm Reyle: Radiant adventure.

Neonový svit je krev v žilách moderny. Byly to právě blikající nápisy a blyštivé fólie vnitřků balicích papírů, které lidem na počátku minulého století oznamovaly růst masové industrializace a triumf kapitalismu. Před deseti lety uvedla Gagosian Gallery na světový sběratelský trh díla Anselma Reyleho – umělce, který ve svých svítivých high-end instalacích reflektuje vztah tvůrce a spotřebitele. Reyle zavítá do České republiky vůbec poprvé, a to se samostatnou výstavou v DSC Gallery. Ve své show s názvem Radiant Adventure prezentuje svou nejnovější tvorbu, která ho proslavila po celém světě.
Ve svém berlínském ateliéru u řeky Sprévy realizuje německý umělec Anselm Reyle ikonická díla.
V Berlíně působí od roku 1997. Postupně se po řadě spolupracích s jinými renomovanými umělci osamostatnil a otevřel si vlastní studio v úžasném prostředí industriálních ruin. Léta se také věnoval výuce na uměleckých akademiích, například v Karlsruhe, Berlíně a také v Hamburku. Pracovat po jeho boku je inspirativní pro každého, kdo má tu možnost dostat se do jeho ateliéru a zkoumat materiály, struktury, fyzikální a optické zákonitosti.
Dokázal se dostat na špičku současného uměleckého trhu se zcela jedinečnou technikou foil painting.
S takovými technologickými možnostmi je velmi těžké vymyslet něco nového a natolik zapamatovatelného, aby si s tím okamžitě veřejnost spojila jméno umělce. Ovšem Reylemu se tato solitérní profilace po dobách pop-artu a arte povera podařila. Foliážová malba je pronikavá, atmosférická a oslavuje abstrakci. V plexisklových boxech se tak skrývá tajemství, které vnímáme díky lesklé fólii za užití světelných a barevných efektů. Reyle balancuje mezi věčností a křehkostí okamžiku, mezi optickým a hmatovým zážitkem, a mezi lehkou skládanou fólií a tuhou geometrií. „Díla vyvolávají haptický dojem, máte chuť se jich dotknout, zkoumáte každý záhyb, světelnou reflexi a pozorně je sledujete ze všech stran – dokonalé zpracování, působivá forma – jednoduché často bývá nejlepší,” dodává ředitel galerie Edmund Čučka, který si touto výstavou plní svou dlouholetou ambici.
„Řadu lidí pobuřovalo, když jsem vysoké umění znesvětil laciným dekoračním materiálem. Já tím ale chtěl zdůraznit, že pokud abstrakci, coby dominantní formě tzv. vysokého umění, chybí nějaká další rovina, nějaký obsah, zůstává jen povrchní, prázdnou dekorací,“ popisuje s lehkým pousmáním Anselm Reyle. Jedním z jeho největších sběratelů je světoznámý umělec Takashi Murakami, který mu jako poctu věnoval obraz s portrétem Reyleho. DSC Gallery tak nabízí jedinečnou příležitost pro české sběratele dostat se do blízkosti blue-chip umělce, zastoupeného Gagosian gallery a dalšími nejprestižnějšími galeriemi.

Anselm Reyle
Anselm Reyle čerpá inspiraci ze svého blízkého okolí – brutalistní architektury neustále se měnícího poválečného Německa, nalezených předmětů z bleších trhu, leských figurín z výloh – to vše odráží rychlý nástup globálního kapitalismu a jeho jednorázové materiální kultury. Za to je často veřejně kritizován – jeho umělecká díla jsou popisována jako „povrchně svůdná“ nebo „über-kitsch“, ale přesně to je záměr jeho umění: „Mám zájem balancovat na hranici nevkusu,“ přiznává Reyle. Toto prohlášení naznačuje rozdíly mezi dekorativním artefaktem a čistě uměleckým předmětem, nebo prostě mezi uměním a produktem, což je obzvláště důležité vzhledem k nedávné spolupráci Reyleho se značkou Dior. Reyleho intimní propojení s módními značkami je však v strhujícím kontrastu s jeho odmítáním estetických trendů současné malby, kterou často odsuzuje jako figurativní pseudoexpresionismus. Jeho obdiv k například Sigmaru Polkemu a Gerhardu Richterovi je v souladu s jeho touhou prozkoumat dnešní roli modernismu při vyzdvihování artefaktů z nedávné historie umění, jako jsou třeba ty z Nouveaux Réalistes (Yves Klein), Zero Group (Henz Mack, Otto Piene) a LA Finish Fetish (Larry Bell, Peter Alexander, Kenneth Price). Anselm Reyle, který vystavoval v nejlepších světových galeriích jako je prestižní Gagosian Gallery, je dosud největší hvězdou vystavenou v DSC.



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Výstava Anselm Reyle: Radiant adventure