Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Výstava Andrej Haršány a Tomáš Žemla: Obrázky mizejícího světa

31. 5.-30. 6. / Jan Čejka Gallery / Malba

Do 30. 6. 2021 bude v Jan Čejka Gallery v objektu Hybernská 4, Praha 1 (vzadu v průjezdu a doleva), přístupná velmi zajímavá a krásná výstava Andreje Haršányho a Tomáše Žemly: Obrázky mizejícího světa.

Úvodní text k výstavě:

Výstava je dalším českým zastavením dvojice Andreje Haršányho a Tomáše Žemly po výstavách v Galerii Vltavín v Praze a Galerii Art v Chrudimi.

Oba autoři i tentokrát představují spíše menší práce a i tentokrát se jedná samozřejmě o nová díla. Andrej navazuje na své předešlé kamenné figury a Tomáš přináší dvě nové série: jednak Obrázky mizejícího světa, po kterých je výstava pojmenovaná, onak geometrické abstrakce, přičemž některé z nich zpracovává na stará prostěradla.

Ústředním tématem výstavy je vzpomínka. Oba autoři totiž přistupují k umění s důrazem na jeho schopnost uchovávat, ať už se jedná o uchovávání nejrůznějších pocitů nebo rysů doby, ve které dané umění vzniklo. Když se pak divák na základě Andrejových a Tomášových děl rozpomene třeba na nějakou osobu, cestu, etapu svého života, je to pro oba autory tou největší poctou.

V Andrejových sochách nalezneme vícero zpracování vzpomínky. Jeho figurální sochy často vypráví o různých setkáních. Atmosféru okamžiku stvrzují nejen gesta, ve kterých jsou zachyceny jednotlivé končetiny vysochaných aktérů, ale i zapracovaný kámen, který může symbolizovat jakousi důležitost, nezapomenutelnost dané události. A plný vzpomínek je pak i kámen samotný, neboť naleznout v krajině ten pravý Andrejovi často zabere nějaký ten čas.

V případě Tomáše je práce se vzpomínkou patrná v úctě ke slovenskému venkovu. Nejdříve to jsou stará prostěradla, která si pamatuje např. na venkovních prádelních šňůrách. Tomáš nalezl vhodný technologický způsob, jak je recyklovat coby povrch pro malbu, takže teď může ve svých obrazech prostěradla využívat jako podklad včetně jejich barevností a vzorů. A ke vzpomínce se vztahují i nejrůznější záznamy fragmentů slovenské krajiny. V této krajině Tomáš totiž sleduje přesně ty momenty, jenž jsou buď sezónní nebo už pozapomenuté, přestože je v krajině donedávna považoval za zcela běžné. Tomášovy obrazy pak jsou ideální možností na takovou krajinu zavzpomínat. Obrazy jsou navíc malované čárkovanou technikou, jejímž rysem je rozvibrování námětu. To propůjčuje zobrazené krajině roztroušenost, až se nám podobně jako jakékoli naše vzpomínky neustále bez jasných kontur zjevuje a zase vytrácí.

Výstava Obrázky mizejícího světa je tedy vyprávěním o krajině ne v přísně vizuální rovině, ale spíše v té vzpomínkové, zážitkové, emoční. Vystavená díla mohou asociovat místa, po kterých v naší paměti zbývá už jen pár kontur a též nám mohou osvěžit různé důležité okamžiky, kterých jsme byli svědky. A i když se tu bavíme o krajině našich sousedů, možná zjistíme, že jejich krajina se od té naší zas až tolik neliší.

…..

Andrej Haršány (*1984) je současným slovenským sochařem, který je známý především projektem Urban E.T. a krajinnými intervencemi. Urban E. T. jsou nadrozměrné figuríny, které byly umístěné např. na bratislavském mostě SNP. V současné době je lze najít v kritiky oceňovaném architektonickém komplexu Nádvoří v Trnavě. Krajinné intervence pak jdou ruku v ruce s Andrejovou vášní pro horolezectví. Několik soch tak realizoval v horách na těžce přístupných místech, ať jde o Vysoké Tatry nebo Grónsko. Andrejovo dílo je o harmonii mezi člověkem a přírodou, kdy dochází k prolnutí figury s přirozenou formou dřeva a kamene. Své menší realizace naposled vystavil v prosinci v bratislavské galerii Statua a v letošním roce připravuje výstavu v Košících. Je pravidelně součástí uměleckých veletrhů v Německu.

Tomáš Žemla (*1984) patří mezi grafiky širší světové scény. Od roku 2012 vystavoval na téměř 20 výběrových bienále (New York, Peking, Guanlan, Hongkong, Yerevan, Istanbul, Milano…) a loni obdržel prestižní grant z Pollock-Krasner Foundation. Grafiku představil naposledy v prosinci a to ve finské galerii Ratamo. Paralelně s grafikou se věnuje i malbě. Vyvinul si náročnou a specifickou techniku, kdy překrývá přes sebe jednotlivé vrstvy čárek. Za obrazy loni získal ocenění Art Prague Young Award. Zde ve Vltavínu představuje jak svoje mimořádně náročné triptychy, tak nejnovější sérii Equivalents. Na jaro připravuje první větší monografickou výstavu ve státní galerii v Trenčíně.

Kurátor: Jan ČejkaFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Výstava Andrej Haršány a Tomáš Žemla: Obrázky mizejícího světa