Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Výstava Alexandr Paul: Konec války v Čimelicích

6. 5.-29. 5. / Americké centrum / Fotografie

Už jen do 29.5.2015 bude v Americkém centru, Tržiště 12, Praha 1, přístupná zajímavá výstava fotografií Alexandra Paula: Konec války v Čimelicích 1945.

Výstava fotografií Alexandra Paula, významného československého fotografa, který jedinečným způsobem dokumentoval setkání německých, amerických a ruských vojsk v Čimelicích v květnu 1945.

Negativy svitků rolfilmů 6×6 nalezené v 80. letech při stěhování atelieru Alexandra Paula dokumentují události mezi 29. dubnem a 15. květnem, kdy válka vlastně skončila a celá Evropa oslavovala mír po podepsání německé kapitulace. U jihočeských Čimelic se tehdy zastavila sedmdesátitisícová německá armáda, kterou bylo potřeba odzbrojit.

Přes 200 černobílých historických snímků zachycuje příjezd Američanů, odzbrojování Němců a příjezd ruské armády. Na vzniklých snímcích se uplatnily Paulovy zkušenosti fotografa reportéra: přibližují atmosféru okamžiku slavnostního příjezdu americké armády, napětí při odzbrojování i místní obyvatele, z nichž mnohé se podařilo identifikovat.

Kapitulaci podepsali vojáci wehrmachtu ve mlýně u Čimelic

V jihočeské obci Čimelice trvala válka nejdéle v Evropě, německá armáda zde totiž podepsala kapitulaci až 12. května 1945. Čimelice a okolí totiž obsadila 9. května vojska wehrmachtu utíkající z Prahy. Velel jim generál Karl von Pückler. Zhruba sedmdesátitisícová německá armáda zaujala kolem Čimelic bojové postavení a odmítala se vzdát. Blokovala je jen méně početná americká jednotka. Až 11. května se u Čimelic objevili Rusové. Drama vrcholilo, když generál Pückler chtěl předat zbraně Američanům, ale ti to nejdřív odmítli. Zdroj: iDNES

Tuto událost připomíná pomník konce 2. světové války umístěný v obci na odbočce směr Probulov, Orlík (cca 200 m od benzinové pumpy).

Nápis:

12.5.1945

V TĚCHTO MÍSTECH
ZASTAVILA AMERICKÁ ARMÁDA
9.5.1945

ÚSTUP NĚMECKÝCH VOJSK.
ZA ÚČASTI AMERICKÝCH, SOVĚTSKÝCH A
NĚMECKÝCH VOJENSKÝCH PŘEDSTAVITELŮ

12.5.1945
BYLA V OBCI PODEPSÁNA POSLEDNÍ
KAPITULACE 2. SVĚTOVÉ VÁLKYFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Výstava Alexandr Paul: Konec války v Čimelicích