Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Výstava akad.soch. Jána Ťapáka: Príbehy z ateliéru

Do 2.8.2018 bude v Galerii Slovenského Institutu, Náměstí Republiky 3, Praha 1, přístupná zajímavá výstava soch a kreseb akad.soch. Jána Ťapáka: Príbehy z ateliéru. Otevřeno Út – So 13:00 – 19:00.

Výstava sôch a kresieb „Príbehy z ateliéru“ akademického sochára Jána Ťapáka odštartovala svoju púť na ďalekom východe v Moskve, kde zožala veľký úspech. Následne bola presunutá bezmála dvetisíc kilometrov, aby svojou krásou a originalitou potešila milovníkov umenia v Bratislave. Od 28.júna 2018 bude výstava nainštalovaná v srdci hlavného mesta českej republiky v Prahe.

Akademický sochár Ján Ťapák sa od roku 1989 venuje sochárstvu, kresbe a voľnej výtvarnej tvorbe.

V roku 1996 vytvoril scénu pre Slovenské Národné Divadlo, Balet I. Stravinskij – Svätenie jari. V roku 2004 mu bolo udelené štipendium The Pollock – Krasner Foundation. V roku 2010 zorganizoval veľkú výstavu „Samuraji“, nad ktorou prebral patronát japonský veľvyslanec Yoshio Nomoto.

Medzi významné diela patrí aj jeho socha „Slovensko, srdce Európy”, ktorú vytvoril pre OSN v Nairobi, Kenya a päť metrová monumentálna bronzová socha „Knieža Laborec“ pre slovenskú dedinu Habura. Ako výtvarník sa zúčastnil na výtvarnom dotvorení slovenského pavilónu EXPO 2000 Hannover.

Výtvarne dotvoril také hotely, ako sú hotel Marrol’s v Bratislave, hotel Crowne Plaza v Bratislave, Grand Hotel Kempinski Vysoké Tatry, hotel Double Tree by Hilton Košice, Tulip House Boutique Bratislava. Pre umelecký súbor Lúčnica vytvoril scény k programom Karpaty, Slovenský triptych a Mladosť a krása.

Svoje výtvarné diela má v skromných zbierkach v USA – Chicago, Dallas, Fínsko – Helsinki, Nemecko, Taliansko, Rakúsko. Má za sebou niekoľko desiatok spoločných aj samostatných výstav. Jeho najvýznamnejšia sa uskutočnila v roku 2015 na západnej terase Bratislavského hradu.

Kurátorka: Ľudmila Pašková

 Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Výstava akad.soch. Jána Ťapáka: Príbehy z ateliéru