Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Výstava Aby sny nezešedly (rok 1968)

Do 21.srpna 2017 bude v dolní části Václavského náměstí, Na můstku, Praha 1, přístupná výstava Aby sny nezešedly (rok 1968).  21.8.2017 se zde pak bude konat velký hudební happening.

Kdo zažil okupaci Československa armádami pěti států Varšavské smlouvy, dodnes nemůže zapomenout. Kdo ne, tomu tehdejší události přiblíží promítání amatérských i profesionálních záběrů.

Podle hlavního pořadatele akce Tomáše Neumanna se na Václavském náměstí bude hrát vždy celý den:

„Začínáme promítat v 10 hodin, končit se bude v 19 hodin. Budou tam autentické záběry z roku 1968. Je to velmi zajímavé. Myslím si, že chvílemi to nahání husí kůži a připomínat tuto dobu je i v dnešní době velmi důležité.“

Videozáznamy se budou na velkém pódiu navíc střídat s dobovými nahrávkami Českého rozhlasu.

„Audionahrávky jsou přímo z Českého rozhlasu. Podařilo se nám najít sběratele, který má tyto nahrávky Českého rozhlasu z této doby a zapůjčil nám je na tuto akci,“ uvádí Neumann.

Od půl osmé večer se pak dolní část náměstí promění v letní kino, které každý den nabídne jeden tematický film. Chybět nebude Žert, Operace Dunaj nebo třeba Pelíšky.

Kolem pódia navíc vyrostly panely s autentickými snímky dokumentárního fotografa Milana Linharta:

„Když jsem to dokumentoval sovětským fotoaparátem Zenit 3M, který byl v té době jediný solidní v prodeji, tak jsem ho měl schovaný pod bundou. Vždycky jsem vyběhl, něco nafotil a pod bundou schoval. Takhle to vznikalo.“

Ke svým fotografiím Linhart připojil i snímky svého kolegy Vlastimila Vrtílka, které spatřily světlo světa teprve před dvěma měsíci.

„Pan Vrtílek rekonstruoval byt, tyto filmy našel a dal mi je oskenovat. S hrůzou jsem zjistil, co je to za záběry – rozježděné autobusy, tanky. Možná má někdo takových fotografií doma víc, ale už se těžko najdou. To jsou souhry náhod, které se zase souhrou náhod ocitnou na Václavském náměstí,“ je přesvědčen Linhart.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Výstava Aby sny nezešedly (rok 1968)