Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vysídlená paměť – putovní výstava na kolech kamionu

Do 12. 5. 2022 je na Alšově nábřeží / Palachově náměstí před Rudolfinem přístupná zajímavá výstava Vysídlená paměť.

Po čtyřech měsících, kdy ji měli možnost vidět v Bratislavě, Záhřebu, Drážďanech a Vratislavi, dorazí mezinárodní putovní výstava Vysídlená paměť do Prahy. 
 
Mezinárodní výstava na kolech kamionu seznamuje s příběhy dvanácti pamětníků z pěti zemí, kteří vypráví o strastech, které jim způsobilo nucené vysídlení po druhé světové válce. Výstava kombinuje texty s audiovizuálními nahrávkami vlastních pamětníků a je možné ji zhlédnout zdarma i opakovaně.
 
Na vernisáži vystoupili autor výstavy Jan Blažek, historik Libor Svoboda (ÚSTR), provozní ředitel Post Bellum Jan Polouček a zakladatel Paměti národa Mikuláš Kroupa.
 
„Když žijete v uprchlickém táboře, kde lidi oddělují od sebe jen deky, nežijete jen svůj vlastní život, žijete i životy ostatních. Slyšíte tlumené vzdechy milenců. Pláč těch, co opustili domov a neví si rady. Cítíte bolest, protože lidé tam jsou nemocní.“ Příběh Andora Brakuse a jeho italské rodiny je jedním z příběhů, které výstava nabídne.


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vysídlená paměť – putovní výstava na kolech kamionu