Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáže Sdílená města / Shared Cities a Příběh soutěže o Cenu Petra Parléře

Do 26.8.2015 můžete v Galerii Jaroslava Fragnera, Betlémské náměstí 5a, Praha 1, navštívit v rámci Landscape festivalu dvě výstavy: Sdílená města / Shared Cities a Příběh soutěže o Cenu Petra Parléře.

Cena Petra Parléře – Přehlídka ceny věnující se veřejnému prostoru a podporující spolupráci obyvatel a architektů již od roku 2003. Výstava mapuje oceněné soutěžní projekty v této unikátní architektonické soutěži a činnost Společnosti v její dvanáctileté tradici.

Shared Cities / Sdílená města

Evropská cena za městský veřejný prostor 2014
Evropská cena za městský veřejný prostor je iniciativou Centra současné kultury v Barceloně (CCCB), která se koná jednou za dva roky a snaží se upozornit na důležitost veřejného prostoru v demokratickém životě měst.
WWW.PUBLICSPACE.ORG
Podoba města úzce souvisí s demokracií. Taková je teze Ceny, která od roku 2000 oceňuje a propaguje procesy transformace a zlepšování veřejných prostranství v Evropě.
Města mají k idylickému ráji daleko. Nyní, kdy více než polovina světové populace žije v městském prostředí, se města potýkají s hrozbami, které přináší vážné obavy o jejich budoucnost. V Evropě vznikla v průběhu dějin města, jež mohou být příkladem z hlediska hustoty osídlení, lidského měřítka či provázanosti, avšak vždy je zde riziko ztráty tohoto stavu. Horentní růst, sociální a prostorová segregace, zanedbávání periferních oblastí a převaha osobních vozidel jsou jen některé z problémů, které v současné době ohrožují ideály rovnosti a svobody, spojené s evropským městem od jeho počátků.
Evropa však naštěstí ve svých veřejných prostranstvích nabízí mnoho obdivuhodných příkladů zlepšení. Tato díla odkazují, s citlivostí ke svému okolí, na politické a společenské rozměry městských prostorů. Ohlíží se s respektem do minulosti a zároveň nabízí udržitelná řešení pro budoucí generace. Ztělesňují osvědčené postupy zohledňující daná omezení, považují okrajové zóny města za součást jeho identity a uvědomují si, že kontakt s přírodou a s vodou musí být v zájmu všech zachován a integrován. Tyto návrhy chápou veřejný prostor jako místo pro rovnost, přerozdělování zdrojů a uznání menšin. Jedná se o intervence upřednostňující dostupnost před bariérami všeho druhu, které podporují přivlastnění města jeho občany. Od Glasgow po Istanbul a od Lisabonu po Bukurešť se Evropská cena za městský veřejný prostor stala privilegovanou observatoří problémů a řešení, jež začínají být pro evropská města typická.
„Sdílená města“ je výstava 25 nejlepších prací přihlášených na osmé udělení Ceny, které CCCB organizuje spolu s Nadací architektury v Londýně, Centrem architektury ve Vídni, Muzeem architektury a národního dědictví v Paříži, Muzeem finské architektury v Helsinkách, Muzeem architektury a designu v Lublani a Německým muzeem architektury ve Frankfurtu nad Mohanem.

Více na: http://www.publicspace.org/en/prize

Vítězné projekty (ex aequo)/
„Propletené údolí“, Elx, Španělsko
Marseille, renovace přístavu Vieux-Port, Francie

Zvláštní ocenění/
Altach, islámský hřbitov, Rakousko
Londýn, zpřístupnění mokřadů Rainham, Velká Británie
Helsinki, koridor „Baana“ pro chodce a cyklisty, Finsko
Ripoll, divadlo „La Lira“, Španělsko

Finalisté/
Kodaň, víceúčelová hala střední školy, Gammel Hellerup, Dánsko
Helsingør, Dánské námořní muzeum, Dánsko
Mnichov, experimentální výstavní prostor „Schaustelle“, Německo
Rotterdam, „Spojené město“, Nizozemí
Gent, střecha nad trhem v centru starého města, Belgie
Rotterdam, „Vodní náměstí“, Nizozemí
Paříž, rekonstrukce Náměstí republiky, Francie
Gignac-la-Nerthe, pavilon v centru města, Francie
Barcelona, nový trh „Els Encants“, Španělsko
Zadar, rekonstrukce náměstí Petra Zoraniće, Chorvatsko
Varšava, rekreační oblasti na břehu řeky, Polsko
Palma, rekonstrukce Bašty prince (Baluard del Príncep), Španělsko
Bukurešť, veřejný bazén v ulici Verona, Rumunsko
Reghin, urbanistická restrukturalizace kanálu Mori, Rumunsko
Madrid, „Plán Cañada“, Španělsko
Londýn, „Sociální bydlení, společenský prostor“, Velká Británie
Lisabon, Renovace Ribiera das Naus, Portugalsko
Istanbul, “Okupace Gezi”, Turecko
Arbúcies, “SK8+U”, ŠpanělskoFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáže Sdílená města / Shared Cities a Příběh soutěže o Cenu Petra Parléře