Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Zuzana Schmidt: Mimo každodennosti

Do 20. 8. 2021 bude v Domě národnostních menšin, Vocelova 3, Praha 2 (u I.P.Pavlova), přístupná zajímavá a krásná výstava Zuzany Schmidt: Mimo každodennosti.

Úvodní text PhDr. Ľuboslava Mozy, PhD. k výstavě a k autorce:

Tvorba Zuzany Schmidt je osobitým vstupom do dnešného výtvarného života. Umeniu sa venovala od detstva. Snáď ako každý z nás. I preto možno hovoriť, že jej maliarsky dnešok stavia na dobrom základe.

Jej prvé obrazy ma prekvapili. Videl som v nich ambíciu i osobitosť prejavu autorkiných začiatkov. Od malých formátov prešla k rozmerným plátnam, od farebnej plochy s úsilím obohatiť kompozíciu o príbeh prešla k abstraktnému expresionizmu. Zuzana má talent. Jej vlastný zmysel pre kompozíciu, proporciu, uloženie farebných plôch a obohatenie o písmo, či nové dynamické štruktúry. Tvorí tak menšie obrazové cykly, kde každý má iný výraz. Formuje si rukopis a dokáže zaujať.

Často nastoľujem otázku, kde prerastá sila umeleckého zážitku do kvality umeleckého prejavu. V čom nájdeme tvorivý odkaz s tou pridanou hodnotou, ktorá nám niečo nové prinesie. Viem, že na tieto otázky nikdy nebude jasná odpoveď. Je to o zmyslovej reči, vyspelosti človeka a potrebe sa vyjadriť. Zuzana ma prekvapuje neutíchajúcou dynamikou, originálnymi obrazovými kompozíciami a nápadmi. Do vybraných obrazov vnáša jemnosť, v iných kolekciách akčnú maľbu. Páči sa mi kultivovanosť tohoto maliarskeho prejavu, ktorý možno práve vy potrebujete k životu. Jej nová tvorba prišla teraz, a dúfam že na stálo.

Zuzana Prodajová Schmidt /1976 Šaľa/ absolvovala Pedagogickú fakultu Konštantína filozofa v Nitre /1999/ na tému „Využitie surrealistických techník na základnej škole“. Je absolventkou akreditovaného štúdia Arteterapie – Intervencia umením. V súčasnosti sa okrem pedagogických povinností aktívne venuje maliarskej tvorbe. Žije a tvorí v Bratislave.

PhDr. Ľuboslav Moza, PhD., 2021Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Zuzana Schmidt: Mimo každodennosti