Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Zuzana Mináčová, Matej Mináč: Ako to bolo za komunizmu

Do 2.10.2017 bude v Galerii Slovenského Institutu, Náměstí Republiky 3, Praha 1, přístupná zajímavá výstava fotografií Zuzany Mináčové a Mateje Mináče: Ako to bolo za komunizmu. Všechny fotky z výstavy i vernisáže: Petr.

Audiovizuálny projekt fotografky a priekopníčky tzv. „Novej vlny“ Zuzany Mináčovej a režiséra Mateja Mináča. Prostredníctvom fotografií a série krátkych filmov, plných archívnych materiálov, osobných výpovedí autorky i ďalších osobností (Milan Lasica, Jiří Menzel a i.) bude divák vtiahnutý do doby komunizmu.

V priebehu komunistických rokov autorka fotografovala nápisy, ktoré zohyzďovali nielen naše ulice, ale aj naše životy. Zozbierala okolo päťtisíc diapozitívov komunistických agitačných tabulí, ktoré v hrôzostrašnom prevedení boli rozmiestnené všade. Na cestách, v poliach, vo výkladoch namiesto tovaru. Jednoducho nebolo možné ich prehliadnuť.. To bolo skutočné nefalšované socialistické umenie!
Slogany naliehavo a opakovane oznamovali, že … so Sovietskym zväzom na večné časy,… že komunizmus je budúcnosťou ľudstva… že Lenin je stále živý a … nech žije KSČ!
Keď dávala tieto filmy vyvolať, bála sa že ju niekto udá. Viac menej už vtedy verila, že tento blázinec čoskoro skončí. A práve tieto fotografie spolu s filmami, povedia nasledujúcim generáciam viac ako všetky vedecké pojednania.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Zuzana Mináčová, Matej Mináč: Ako to bolo za komunizmu