Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Zuzana Lazarová – Zkamenělé slunce II a Martin Stejskal – Obydlený sen (Dvouvýstava)

Do 26. 11. 2021 bude v Galerii Pštrossova 23, Praha 1, přístupná velmi zajímavá dvouvýstava Zuzana Lazarová – Zkamenělé slunce II a Martin Stejskal – Obydlený sen.

Synergie dvou fantaskních světů dvou umělců dvou generací.

Otevírací hodiny galerie: út, čt, pá: 13:00 – 17:30

Zuzana Lazarová (* 1986), básnířka, fotografka, studovala v ateliéru Miroslava Vojtěchovského, pracuje jako fotografka ve Studiu FAMU, spolupracuje se surrealistickou skupinou, publikovala v Analogonu, A2, Tvaru, UNI a v antologii Nejlepší české básně 2013. Před nedávnem ji vyšla debutová sbírka Železná košile v nakladatelství Fra.

Martin Stejskal (19. 2. 1944, Praha), jeden z čelných představitelů českého surrealismu, člen Surrealistické skupiny, respektovaný hermetik a znalec alchymie. František Dryje říká: Stejskal je od konce šedesátých let až podnes jedním z nejvýraznějšímch představitelů třetí generace českého surrealismu. Navazuje na starší surrealistickou produkci, rozvíjí koncepty a principy, které obstály v širším dějinném kontextu, ale i jedinečným způsobem obohacuje, proměňuje či inspiruje tvůrčí, experimentální i teoretickou bázi hnutí.

V posledních letech se Martin Stejskal věnuje rovněž multimediálním projektům; spolupracoval např. s bratry Lecianovými na projektu Xofferus (tak je dle legendy nazýván nositel tzv. filosofického zlata; vznik 24 Capricií Niccoly Paganiniho údajně motivoval sám hrabě Saint-Germain); mutace provedení tohoto díla ve Smetanově síni v Praze byla se svolením autorů součástí vernisáže, stejně jako projekce animovaného filmu Čáry máry (hudba Jakub Effenberger). Je rovněž autorem knih Labyrintem tajemna, Praga hermetica – esoterní průvodce po Královské cestě a Geheimnisse des magischen Prag….; řadu dalších knih a sborníků (včetně zahraničních) ilustroval nebo graficky upravil.

Publikuje a spolupracuje s revuemi Analogon a Logos. Jako výtvarník vystavoval a je současně zastoupen v mnoha významných soukromých i veřejných sbírkách v ČR, na Slovensku, v Maďarsku, v Rakousku, SRN, Francii, Švýcarsku, Velké Británii a USA.

Sponzor výstavy: www.originalarte.comFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Zuzana Lazarová – Zkamenělé slunce II a Martin Stejskal – Obydlený sen (Dvouvýstava)