Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Zuzana Kubelková – Sui generis

Do 7.1.2018 bude v Galerii Kuzebauch, Říčanova 19, Praha 6 (tram Říčanova a pak cca 500 m), přístupná zajímavá a krásná výstava Zuzana Kubelková – Sui generis.

Text PhDr. Petra Nového:

České ateliérové sklo nikdy netrpělo nedostatkem mladých výrazných osobností a talentů, což je dáno i jedinečnou státní vzdělávací strukturou, která na světě nemá obdoby. Spíše výjimečně se však z nadějných studentů, jež v krátkém časovém úseku zazáří jako komety na několika skupinových výstavách či soutěžích, zrodí stálice. K tomu je totiž jen nadání málo, stejně jako k životu nestačí pouze snít.

Zuzana Kubelková (*1987) získala sklářské vzdělání na severu Čech. Po uměleckoprůmyslové střední škole v Železném Brodě, kde absolvovala obor lisování skla, pokračovala ve studiu na Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem v ateliéru doc. Ilji Bílka a absolvovala též několik zahraničních stáží. Od roku 2007 se účastní rozličných výstavních projektů, první ocenění za svou práci získala již po dvou letech. Uspěla v prestižních českých soutěžích s mezinárodní účastí: Cena Ludwiga Mosera (čestné uznání), Stanislav Libenský Award (druhé a třetí místo). Nedávno získala hlavní cenu v soutěži Young Glass 2017 v dánském Ebeltoftu. V její tvorbě nalezneme jak designové návrhy, tak konceptuální výtvarná díla – osobitá, rozpoznatelná, svá.

Rodačka ze Strakonic sklo vnímá jako materiál, jenž umělci slouží stejně jako staviteli malta a cihly. Nic víc, nic míň. Je médiem, jehož prostřednictvím vypráví své v čase i prostoru proměnlivé chemické romance. Tvoří dynamické sklo, experimentuje, fúzuje je s jinými látkami, analyzuje a zkoumá jako lékař pacienta – racionálně, ale s empatií. Pracuje s ním tak, jako by vedla rozhovor bez pozlátek a zdvořilostních frází. Vznikají tak interaktivní umělecká díla sui generis, jež vzbuzují emoce a provokují zájem bez toho, že by se divákovi podbízela. A to je výsostná hodnota, která v současném výtvarném umění vůbec není běžná.

PhDr. Petr Nový

hlavní kurátor Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

kurátor Galerie KuzebauchFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Zuzana Kubelková – Sui generis