Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Zuzana Kubelková – Rubalíc

Do 5.6.2020 bude v Galerii Kuzebauch, Říčanova 19, Praha 6 (tram Říčanova nebo bus Štefkova pak cca 500 m), přístupná velmi zajímavá a krásná výstava Zuzany Kubelkové – Rubalíc.

Úvodní text Petra Nového k výstavě:

Existuje ve světě sklářského umění jen několik mezinárodních soutěží a přehlídek majících dlouhodobou prestiž. Již výběr mezi finalisty je považován za velký úspěch, natož pak zisk některého z ocenění. Přesně takovou akcí je přehlídka YOUNG GLASS, pořádaná od roku 1987 v desetiletém cyklu dánským muzeem moderního skla Glasmuseet Ebeltoft pro výtvarníky do 35 let. Jejím cílem je upozornit svět na mladé talenty a nové přístupy k uměleckému sklu.

V roce 2017 udělila porota hlavní cenu Zuzaně Kubelkové, když její dílo My Chemical Romance zvolila z celkem 326 přihlášených. Součástí ocenění byla též autorská výstava v Ebeltoftu. Část z děl představených v Dánsku na přelomu let 2019/2020, jsme vybrali pro aktuální výstavu v Galerii Kuzebauch. Proč?

Zuzana Kubelková (*1987) totiž patří ve své generaci k těm sklářským tvůrcům, kteří s oblibou prolínají černou s bílou, rub a líc, experimentují s materiálem a technikami, hledají uměleckou cestu ven a zároveň dovnitř. Její přirozený tvůrčí prostor je proto nikoliv tří, ale čtyřrozměrný. Ať už stavuje průmyslově vyráběné skelné textilie, kouzlí tváře za oponou nebo kombinuje materiály, je vždy kreativní a odvážná. Vzájemný vztah Zuzany Kubelkové se sklem je totiž mnohem vážnější, nežli jen letní (chemickou) romancí. 

Petr Nový

Hlavní kurátor Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Kurátor Galerie Kuzebauch

Všechna díla z této výstavy jsou dostupná na Artsy.netFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Zuzana Kubelková – Rubalíc